Inter Milano s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei

inter milano internazionale milano

Echipa Inter Milano s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei la fotbal, învingând pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia AS Roma, marți seara, în primul meci din sferturile de finală ale competiţiei, anunță Agerpres.

Gazdele, cu portarul român Ionuţ Radu pe banca de rezerve, au deschis rapid scorul, în minutul 2, prin bosniacul Edin Dzeko, fostul atacant al grupării "giallorossa", rezultatul final fiind stabilit în repriza secundă de chilianul Alexis Sanchez (68).

Victoria "nerazzurrilor" a fost umbrită însă de accidentarea fundaşului Alessandro Bastoni, care a fost nevoit să părăsească terenul cu puţin timp înainte de pauză, din cauza unei entorse la glezna dreaptă.

Suporterii lui Inter Milano l-au primit cu aplauze şi bannere de bun venit pe portughezul Jose Mourinho, antrenorul echipei AS Roma, sub conducerea căruia clubul milanez a reuşit o triplă istorică în 2010, prin câştigarea titlului în Serie A, a Cupei Italiei şi a Ligii Campionilor. Printre jucătorii de atunci ai milanezilor s-a numărat şi fundaşul român Cristian Chivu, actualul antrenor al echipei Primavera a grupării "nerazzurra".

Inter va înfrunta în penultimul act din Coppa Italia câştigătoarea întâlnirii dintre AC Milan şi Lazio Roma, care va avea loc miercuri, tot pe stadionul San Siro din Milano.

Ultimele două jocuri din sferturile de finală, Atalanta Bergamo - Fiorentina şi Juventus Torino - Sassuolo, se vor disputa joi.