Inter Milano triumfă cu 2-0 împotriva lui Torino și marchează titlul de campioană a Italiei!

Inter Milano

Inter Milano a sărbătorit titlul de campioană a Italiei la fotbal, cucerit la începutul săptămânii, prin victoria cu 2-0 în faţa lui Torino FC, duminică pe propriul teren, într-un meci din etapa a 34-a, înainte de celebrarea aşteptată în cursul după-amiezii a celui de-al 20-lea "scudetto" din istoria sa împreună cu suporterii pe străzile din Milano, informează AFP.

Inter, care îşi asigurase titlul după victoria (2-1) din derby-ul cu AC Milan, de luni, s-a impus graţie dublei reuşite de turcul Hakan Calhanoglu în min.56 şi 60 din penalty, conform Agerpres.

"Nerazzurri" au suferit în prima repriză, când torinezii au avut cele mai clare ocazii prin columbianul Duvan Zapata (min.15 şi 17). Dar eliminarea camerunezului Adrien Tameze imediat după pauză, a schimbat fizionomia jocului.

Graţie acestei victorii, a 28-a în 34 de meciuri, faţă de o singură înfrângere, Inter şi-a majorat avansul în faţa marilor rivale, AC Milan ţi Juventus, care au remizat (0-0) sâmbătă.

AC Milan, ocupanta locului secund, are 19 puncte mai puţin, iar Juventus (locul 3), 24 pct.

Meciul a fost arbitrat de un trio exclusiv feminin, format din Maria Sole Ferrieri Caputi, la centru, asistată de Tiziana Trasciatti şi Francesca Di Monte, o premieră în Serie A.