Preşedintele Klaus Iohannis a convocat luni partidele şi formaţiunile politice reprezentate în Parlament pentru consultări pe tema finanţării Apărării.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, pe agenda discuţiilor se află încheierea unui acord politic cu scopul asigurării, în anul 2017, a unui prag minimal de 2% din PIB pentru Ministerul Apărării Naţionale.
Programul consultărilor va fi următorul: între orele 10,00-10,30 - PSD; 10,45-11,15 - PNL; 11,30-12,00 - UNPR; 12,15-12,45 - PC; 13,00-13,30 - UDMR; 13,45-14,15 - grupul minorităţilor naţionale; 14,30-15,00 - PP-DD.
"Propun tuturor factorilor politici atât de guvernare, cât şi din Opoziţie să-şi asume clar menţinerea acestui minim obiectiv pentru cel puţin 10 ani, astfel încât să putem sigura predictibilitatea cheltuielilor militare, mai ales în ceea ce priveşte pregătirea şi programele strategice de înzestrare", sublinia preşedintele Iohannis la ceremonia de învestire în funcţie a noului şef al Statului Major General, general-locotenent Nicolae-Ionel Ciucă.
Directorul SRI, George Maior, a apreciat ideea lansată de preşedintele Klaus Iohannis privind majorarea sumelor alocate Apărării şi a afirmat că bugetul trebuie să fie unul planificat şi folosit pentru întărirea operaţională a structurilor Armatei.
Premierul Victor Ponta declara miercuri că susţine pactul transpartinic pentru alocarea a 2% din PIB pentru cheltuielile de apărare din 2017 şi că Guvernul va trebui începând din 2016 să construiască bugetul în acest sens.
Partidul Naţional Liberal a anunţat că va fi reprezentat la consultările cu preşedintele Iohannis de o delegaţie alcătuită din copreşedintele PNL Alina Gorghiu, prim-vicepreşedinţii PNL Anca Boagiu, Cătălin Predoiu, Teodor Atanasiu, Andrei Chiliman şi secretarul general al PNL, Marian Petrache.
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, preciza ulterior pentru AGERPRES că o delegaţie a formaţiunii pe care o conduce va participa la consultările de la Cotroceni şi va semna acordul politic privind creşterea cheltuielilor pentru Apărare.
Iohannis a chemat partidele la ordine. Nu discută cu oamenii lui Tăriceanu și Udrea
Explorează subiectul
Articole Similare

215
Valentine’s Day cu cătușe la Iași: tânăr de 21 de ani, arestat după ce a „livrat” droguri prin metoda dead drop
215

1.192
VIDEO Atac ucrainean de amploare asupra unui port rusesc de la Marea Neagră
1.192

1.259
Revenire surpriză pe piața din România: Uber readuce un serviciu major la care renunțase în urmă cu șase ani
1.259

1.443
Viktor Orban: „A răspândi frica față de Vladimir Putin este primitiv și lipsit de seriozitate. Bruxellesul e o sură de pericol iminent!”
1.443

1.918
Numele unei judecătoare CCR, folosit de ucraineni într-o fraudă: firmă „furată” prin acte depuse doar online
1.918

1.324
Pedro Sanchez, avertisment pentru marile puteri ale lumii: "Reînarmarea nucleară nu ne va proteja de Vladimir Putin"
1.324

1.242
Bolojan încă nu a redus comisia pentru investiții străine: restructurarea promisă din iulie vine abia prin OUG
1.242

3.735
VIDEO De la „escrocul” Trump la cel mai important aghiotant pentru președintele SUA: cine e, de fapt, Marco Rubio, posibil viitor președinte american?
3.735

3.914
Incident la Jocurile Olimpice: un român a rupt clanța vestiarului și a blocat Germania înainte de aurul olimpic la sanie
3.914

3.337
VIDEO Barack Obama și soția sa, prezentați ca maimuțe într-un videoclip distribuit de Trump: reacția fostului președinte
3.337

2.306
Nu e lipsă de educație! Motivul real pentru care unii oameni nu simt deloc rușine
2.306

2.622
Unde se află cea mai modernă stație de autobuz din România. Vei rămâne uimit când vei afla ce facilități are
2.622

5.698
'Erau doar gunoaie pe care le aveam prin casă': metoda prin care mulți români câștigă mii de lei
5.698

















Comentează