Iohannis susține că promisiunea de demisie a lui Crin Antonescu nu e chiar pe bune

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 21-03-2014

Actualizat: 21-03-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro



 




Actuala conducere a PNL va rămâne în funcţie şi dacă va obţine un scor mai mic de 20%, cât şi-a propus, la alegerile europarlamentare, a anunţat joi, la Sibiu, prim-vicepreşedintele partidului, Klaus Iohannis.

'Da, noi ne dorim să obţinem cel puţin 20%. Nu (e nevoie de schimbări în conducerea PNL dacă nu obţinem 20% - n.r.). Dacă obţinem mai mult, toată lumea va fi bucuroasă, dacă obţinem mai puţin, va fi toată lumea supărată şi atât', a explicat Klaus Iohannis.

Citeste si: Ion Cristoiu sanctioneaza dur gafa politica a lui Crin Antonescu: E sinucigas?

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a afirmat recent că obiectivul liberalilor pentru alegerile europarlamentare este obţinerea unui scor de 25% din voturi şi a adăugat că în situaţia în care, candidaţii partidului vor obţine sub 20% din voturi el îşi va da demisia din fruntea partidului.

'Dacă vom lua 23% sau 24% este ca şi atins (obiectivul - n.r.). (...) Sub 20% ar fi foarte rău, dar nici nu vreau să analizez aşa ceva. (...) Sub 20% ar fi foarte rău şi ar genera schimbări foarte serioase sau aşa ar trebui să fie, eu ca preşedinte al partidului oricum asta voi iniţia, incluzându-mă şi pe mine', a spus Crin Antonescu, la Adevărul Live.

Întrebat dacă îşi va da demisia în situaţia în care PNL va obţine sub 20% la alegerile europarlamentare, liderul liberalilor a răspuns afirmativ, adăugând 'nu înainte de a-i schimba şi pe alţii'.

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, recent, ca in situatia in care liberalii vor inregistra un scor sub 20% la alegerile europarlamentare isi va prezenta demisia din functie, dar nu inainte de a-i schimba "si pe altii".


Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri