Ion Țiriac a acceptat să vorbească în cadrul unei emisiuni despre parcursul său profesional, despre cum definește succesul și ce înseamnă fericirea pentru el.
Fostul jucător de tenis ajuns la vârsta de 86 de ani continuă să fie extrem de activ. Țiriac spune că pentru a avea succes cel mai important lucru este să rămâi realist și să fi constant în muncă. Omul de afaceri avertizează că reușita nu vine fără efort susținut.
„Oricine poate face tot ce vrea în viaţă atât timp cât are picioarele pe pământ, are contact cu realitatea şi rămâne în contact cu această realitate tot timpul vieţii. Dacă în fiecare dimineaţă te uiţi în oglindă şi spui că astăzi ai făcut tot ce ai putut, dar trebuie să fac puţin mai mult decât ieri, atunci sigur ai făcut un pas înainte.” , a spus milionarul în emisiunea „Visul românesc - Succes american”, realizată de Mădălina Bălan la Antena Stars.
Fostul sportiv spune că pentru a avea succes este important să existe un echilibru, să să știi cum să accepți atât lucrurile bune cât și pe cele rele.
„Dacă îţi vezi lungul nasului şi apreciezi ceea ce ţi se întâmplă, atât lucrurile pozitive, cât şi cele negative, acesta este tot secretul vieţii. Niciodată nu există doar zile cu soare. Există şi ploaie, şi ger. (…) Niciodată să nu te aştepţi că plouă din cer, de undeva. Ceea ce faci cu mâinile tale rămâne personal şi bine făcut. Dacă aştepţi pe altcineva să le facă pentru tine, n-o să ajungi nicăieri.”, a mai spus Țiriac.
Omul de afaceri a atras atenția asupra percepțiilor diferite legate de bani.
„Sunt două filozofii: banii nu aduc fericirea şi banii sunt o modalitate de a face mai puţin. Cu cât ai mai mulţi bani, cu atât faci mai puţin în viaţă.
Ion Țiriac a vorbit în repetate rânduri despre retragere
În ultimii ani, Țiriac a vobit de mai multe ori despre retragerea sa din afaceri. Și-a dori să se mute definitiv în Namibia, acolo unde a cumpărat un conac evaluat la aproximativ 5,5 milioane de euro. De asemenea a mai investit încă două milioane pentru extinderea unui lac natural, iar la finalul anului trecut s-a aflat că vrea să mai cumpere încă două proprietăți pe continentul african, care mereu „l-a fascinat”.
„Pe mine Africa m-a fascinat dintotdeauna din toate punctele de vedere. Te duci în Platoul Masai în Tanzania și vezi acolo oamenii trăind în urmă cu o sută de ani. Șeful tribului are dreptul la viață și la moarte. Toți sunt acolo.
Sunt lucruri care vor dispărea în următorii 50-70 de ani. Din păcate, în următorii 50-70 de ani eu nu mai văd un animal în Africa. La cum merge viața...”, a spus pentru Iamsport.





























Comentează