Deputatul PNL Ionel Dancă subliniază că liberalii trebuie să aleagă candidatul pentru funcţia de prim-ministru prin vot în Consiliul Naţional al partidului, adăugând că actuala conducere ia decizii "pe picior", care nu respectă prevederile statutare.
Biroul Executiv al PNL a decis, joi seara, în unanimitate, ca Florin Cîţu să fie propunerea pentru Biroul Politic Naţional al partidului pentru funcţia de prim-ministru cu care liberalii vor merge la consultările cu preşedintele Klaus Iohannis. BPN al PNL urmează să se reunească luni în şedinţă.
"Problemele ţării sunt grave, grave de tot şi trebuie rezolvate imediat. Din păcate, noua conducere PNL nu are niciun plan de ieşire din criză după înlăturarea lui Ludovic Orban de la preşedinţia partidului. Mai mult, se iau decizii pe picior fără respectarea prevederilor statutare privind propunerea PNL de prim-ministru, ceea ce arată că Partidul Naţional Liberal este în degringoladă totală. Preşedintele României a spus bine că propunerea PNL de prim-ministru se ia în forurile statutare ale partidului, numai că o parte dintre colegii noştri nu ştiu să citească statutul sau nu au niciun respect pentru statut şi legi, ceea ce au arătat şi la ultimul Congres PNL", a scris Dancă, vineri, pe Facebook.
El a precizat că, potrivit Statutului PNL, Biroul Executiv propune candidatul partidului la funcţia de prim-ministru, iar Biroul Politic Naţional propune Consiliului Naţional persoana desemnată de BEx pentru formarea Guvernului. Ulterior, Consiliul Naţional alege, prin vot secret, cu majoritatea voturilor exprimate, candidatul PNL la funcţia de prim-ministru, a menţionat Dancă.
"Prin urmare, ţinând cont de prevederile Statutului PNL şi având în vedere afirmaţia preşedintelui României că propunerea PNL pentru funcţia de prim-ministru se decide în forurile statutare ale partidului, Partidul Naţional Liberal trebuie să aleagă candidatul pentru funcţia de prim-ministru prin vot în Consiliul Naţional al partidului", a evidenţiat deputatul.
Potrivit acestuia, ultima decizie a Consiliului Naţional al PNL privind propunerea de prim-ministru l-a vizat pe Ludovic Orban şi nu a fost schimbată.
"Este păcat că am ajuns aici şi de problemele grave ale ţării se ocupă o adunătură de amatori politici care nu ştiu politică şi Statutul PNL, în timp ce soluţia pentru ieşirea din criză şi refacerea Guvernului este deja la îndemâna Partidului Naţional Liberal: Ludovic Orban, ultima propunere pentru funcţia de prim-ministru votată în Consiliul Naţional PNL", a transmis Ionel Dancă.
Preşedintele Klaus Iohannis a invitat, luni, la Palatul Cotroceni, partidele şi formaţiunile parlamentare la consultări în vederea desemnării candidatului pentru funcţia de prim-ministru.
Ionel Dancă: PNL trebuie să aleagă candidatul pentru funcţia de prim-ministru prin vot în Consiliul Naţional
Explorează subiectul
Articole Similare

1
Cine este Ayatollahul Alireza Araf care va conduce Iranul ca interimari: Lider al Hawza Qom, Marja Taqlid și figura cheie în Iran
1

56
Spațiile aeriene din Orientul Mijlociu rămân închise. MAE monitorizează situația în regim de criză
56

3.742
Votul care a încurcat presa: judecătorul care a fost împotriva legii pensiilor magistraților, dar nu a semnat nicio opinie separată
3.742

168
Ţoiu: Moartea ayatollahului Ali Khamenei, moment de cotitură. Susţinem dreptul iranienilor de a-şi alege viitorul
168

1.229
Ministrul Oana Țoiu, ultimele informații despre românii din regiunea de conflict; MAE pregătește resurse suplimentare după valul de apeluri
1.229

1.122
Cine a fost Ayatollahul Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului: Putere, influență și conducere
1.122

1.624
Bolojan, prima reacție după alerta MAE privind românii din zona de conflict: 'Prioritatea noastră este siguranța fiecărui român'
1.624

1.344
MAE, despre conflictul din Orientul Mijlociu: Aproximativ 1.000 de români monitorizați în zona de conflict
1.344

2.455
USR schimbă regulile jocului: Dominic Fritz întărește controlul la centru și introduce execuțiile politice în statutul partidului
2.455

3.171
VIDEO Vicepreședintele Camerei Deputaților, Adrian Cozma, blocat în Dubai: „Trei rachete au fost interceptate deasupra hotelului”
3.171

3.433
România, în alertă! Structurile MAI, monitorizare și atenție sporită la toate obiectivele de interes, după declanșarea războiului SUA-Israel în Iran
3.433

4.707
Mesaj direct de la Guvern către criticii lui Nicușor Dan: 'Nu doar că am găsit ușa de la Casa Albă, am stat lângă președintele SUA'
4.707

3.611
Prima reacție a premierului Ilie Bolojan, după izbucnirea războiului din Iran: Toate structurile noastre sunt în alertă!
3.611

















Comentează