Ionuţ Radu, titular în victoria lui Auxerre cu Lyon, scor 2-1, în Ligue 1

Gsp
Ionuţ Radu

Portarul român Ionuţ Radu a fost titular în victoria lui AJ Auxerre, 2-1 acasă cu Olympique Lyon, vineri, în primul meci al etapei a 24-a din Ligue 1.

Lyon a deschis scorul prin Moussa Dembele în minutul 36, dar Auxerre a întors rezultatelor graţie reuşitelor lui Gaetan Perrin, în minutul 51, din penalty, şi Jubal (53). Venit în această iarnă de la echipa italiană Cremonese, Ionuţ Radu are cinci meciuri în campionatul Franţei pentru Auxerre.

În clasament, Auxerre este pe locul 19, penultimul, cu 18 puncte, la un punct de locul 16, primul deasupra zonei retrogradării, pe care se află Troyes, ce are un meci mai puţin disputat. Lyon se află pe poziţia a 9-a, cu 35 de puncte, potrivit Agerpres.

Lider este PSG, cu 54 de puncte după 23 de jocuri, urmată de Olympique Marseille, 49 p (23 j), AS Monaco, 47 p (23 j) etc.