Lovitură juridică pentru ÎPS Teodosie! Magistrații Tribunalului Constanța au decis astăzi, 6 martie 2025, să respingă acțiunea intentată de înaltul prelat împotriva Universității Ovidius. Potrivit portalului instanțelor de judecată, hotărârea nu este definitivă și poate fi atacată cu recurs.
„Admite excepţia prescripţiei, invocată de pârâta Universitatea Ovidius Constanţa. Respinge cererea de chemare în judecată, astfel cum aceasta a fost modificată, formulată de reclamantul Teodosie Petrescu în contradictoriu cu pârâta Universitatea Ovidius Constanţa, ca prescrisă. Cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, ce se va depune la Tribunalul Constanţa - Secţia de contencios administrativ şi fiscal. Pronunţată astăzi, 06.03.2025, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei“, se arată în minuta instanței.
În procesul desfășurat la Tribunalul Constanța, ÎPS Teodosie cere obligarea Universității Ovidius la „repararea prejudiciului” pe care susține că l-a suferit după pierderea calității de titular la Facultatea de Teologie.
Studenții de la Teologie au încercat să intervină în favoarea lui ÎPS Teodosie
Un grup de studenți și absolvenți ai Facultății de Teologie a solicitat să intervină în proces, argumentând că hotărârile Senatului Universității Ovidius contestate „afectează calitatea învățământului vocațional și performanța teologică” și „îngrădesc dreptul studenților de a beneficia de predarea harică și îndrumările necesare studenților teologi, lipsindu-i de beneficiul predării ca profesor titular a ÎnaltPreaSfinției Sale Arhiepiscopul Teodosie“.
De asemenea, aceștia au susținut că „reclamantul (nr., ÎPS Teodosie) este cel mai îndrăgit profesor de către studenți, fiind profesor universitar cu vechime în învățământul teologic, conducător de doctorat și director de școală doctorală“, subliniind totodată că este „membru al Academiei Oamenilor de Știință din România și a altor academii străine, deci o personalitate academică în domeniul teologiei“.
Asociația a afirmat că studenții sunt „prejudiciați prin diminuarea orelor profesorului și astfel a nivelului academic al acestei instituții teologice unice de învățământ din Constanța, fiind limitată activitatea ÎnaltPreaSfinției Sale“.
Totodată, au explicat că „predarea acestei discipline este total deosebită, unică și diferită de alte discipline universitare“, iar ÎPS Teodosie era „unicul profesor care săvârșea această lucrare pe deplin înțeleasă de studenți prin propriul har și cuprinzând tâlcurile complete“.
Cu toate acestea, Tribunalul Constanța a respins cererea de intervenție formulată de Asociația Absolvenților și Studenților Facultății de Teologie Sfântul Apostol Andrei – Constanța. Hotărârea poate fi atacată doar odată cu fondul cauzei.
Câți bani cere ÎPS Teodosie de la Universitatea Ovidius?
În acest proces, ÎPS Teodosie, pe numele său laic Teodosie Petrescu, solicită Universității Ovidius suma de 158.000 de lei (aproximativ 30.000 de euro) pentru „repararea prejudiciului cauzat prin refuzul nejustificat de soluţionare a cererii nr. 10126/03.08.2021“.
Acțiunea este legată de un dosar anterior, în care ÎPS Teodosie a obținut anularea Hotărârii Senatului Universității Ovidius nr. 623/29.07.2021, prin care instituția de învățământ i-a respins cererea de prelungire a activității didactice după împlinirea vârstei de pensionare.
Deși hotărârea Senatului a fost anulată, instanța nu a obligat universitatea să îi prelungească statutul de titular, precizând că „instanța nu se poate substitui instituției de învățământ în luarea acestei decizii“, conform Hotărârii Consiliului de Etică și Management Universitar nr. 2 din 31 mai 2023.
Comentează