Trei rachete au căzut în noaptea de miercuri spre joi lângă ambasada SUA la Bagdad, a anunţat armata irakiană, la finalul unei zilei marcate de mai multe atacuri sau tentative de atac contra intereselor americane, atribuite forţelor pro-iraniene, informează joi AFP, potrivit Agerpres.
Bateriile de apărare C-RAM au intrat în acţiune în timpul nopţii, în timp ce armata a dat asigurări că cele trei proiectile nu au lovit ambasada propriu-zisă, ci locuri din apropiere, în ultrasecurizata Zonă Verde a Bagdadului.
Un atac contra bazei aeriene irakiene Ain al-Assad, care găzduieşte militari americani, în vestul deşertic al Irakului, a avut loc la mijlocul zilei de miercuri, iar la scurt timp forţele kurde din Siria care luptă împotriva grupării jihadiste Stat Islamic (SI) au afirmat că au dejucat un atac cu dronă lângă o importantă bază a coaliţiei condusă de SUA în estul Siriei, în zona câmpului petrolier Al-Omar.
De la începutul acestui an, circa 50 de atacuri au fost întreprinse împotriva intereselor americane, însă ele s-au accelerat în ultimele zile.
În opinia analistului irakian Ali Beder, aceste atacuri sunt în primul rând "o demonstraţie de forţă", însă "nu au efect asupra prezenţei americane în Irak", unde sunt desfăşuraţi în continuare 2.500 de soldaţi americani, în cadrul coaliţiei anti-SI.
Este adevărat, totuşi, că utilizarea de drone constituie o adevărată problemă pentru coaliţie, pentru că acestea pot să scape bateriilor de apărare C-RAM, instalate de armata americană pentru a-şi apăra trupele. Semn că SUA sunt îngrijorate de noile atacuri cu dronă, ele au anunţat recent că oferă până la trei milioane de dolari pentru informaţii asupra atacurilor ce vizează interesele lor în Irak.
Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat american, Ned Price, a declarat miercuri că aceste atacuri sunt "reprezentative pentru ameninţarea pe care miliţiile pro-Iran o constituie pentru suveranitatea şi stabilitatea Irakului".
Irak - Atac cu rachete asupra ambasadei SUA din Bagdad
București
9°C
Articole Similare

60
Mobilizare globală! Aproximativ 40 de țări cer „redeschiderea imediată şi necondiţionată” a Strâmtorii Ormuz și amenință Iranul cu sancțiuni
60

522
Adio evenimente cu baloane? Ce dezvăluie o analiză surprinzătoare
522

39
JD Vance va călători în Ungaria pentru a-l susţine pe Viktor Orban înainte de alegeri
39

1.213
'Nu vom accepta apeluri, nici pretenții, nici șantajul': Ungaria sfidează cererea Comisiei Europene în plină criză a carburanților
1.213

54
Rusia, atacuri masive asupra Ucrainei: Cel puţin doi oameni au murit şi zeci au fost răniţi
54

1.757
Războiul din Iran îl zdrobește pe Trump: președintele SUA se prăbușește în sondaje, în timp ce foștii săi aliați îl „toacă” mărunt
1.757

2.678
Problemă capitală! Primul incident după lansarea Artemis 2: Ce se întâmplă pe capsula Orion
2.678

1.576
Se înregistrează o premieră care schimbă dinamica războiului din Ucraina: Rusia nu a înregistrat niciun câștig teriorial în luna martie
1.576

53
Sute de cubanezi protestează pe biciclete în fața ambasadei SUA din Havana: Se cere ridicarea embargoului american
53

2.262
VIDEO Cea mai mare vulnerabilitate a Rusiei: Nu poate face nimic în privința ei. Ucraina știe, profită și atacă
2.262

39
UE trebuie să îşi extindă misiunea navală Aspides pentru a proteja rute maritime cheie, spune Kaja Kallas
39

2.032
Războiul din Ucraina rescrie harta crimei organizate la nivel global, arată un nou raport
2.032

79
Consilierul preşedintelui rus, Iuri Uşakov: Strâmtoarea Ormuz este deschisă pentru Rusia
79
















Comentează