Forţele kurde au distrus mii de case în nordul Irakului într-o aparentă tentativă de a deplasa populaţiile arabe, a informat miercuri Amnesty International într-un comunicat, potrivit AFP.
Organizaţia neguvernamentală a afirmat că aceste distrugeri au avut loc după preluarea de către forţele kurde a unor zone controlate de gruparea jihadistă Statul Islamic (SI) prezentă, din 2014, într-o vastă regiune a teritoriului irakian la nord şi la vest de Bagdad.
Distrugerea şi furtul de bunuri au devenit o practică curentă în cadrul războiului contra SI, antrenând furia locuitorilor.
"Forţele peshmerga ale guvernului regional din Kurdistan şi miliţiile kurde au distruse mii de case cu buldozerul, aruncându-le în aer sau incendiindu-le pentru a se răzbuna în urma presupusului sprijin" acordat SI de proprietari, a menţionat Amnesty International.
"Forţele (din regiunea autonomă a Kurdistanului) par să desfăşoare o campanie deliberată pentru a deplasa cu forţa populaţiile arabe", a declarat Donatella Rovera, consilier pentru situaţii de criză al ONG-ului.
"Faptul de a deplasa civilii cu forţa şi a le distruge deliberat casele şi bunurile fără justificare militară poate echivala cu crime de război", a mai spus ea.
De asemenea, populaţiile civile care au fugit din faţa conflictelor au fost împiedicate să revină acasă.
ONG-ul a strâns probe de "deplasări forţate şi distrugeri de locuinţe la scară largă" de către forţele kurde în provinciile Ninive, Kirkuk şi Diyala.
Aceste provincii se află în exteriorul Kurdistanului, dar forţele kurde au preluat ori şi-au întărit controlul în anumite zone după fuga trupelor irakiene în cursul ofensivei devastatoare a SI din 2014.
Liderii kurzi doresc să îşi extindă regiunea autonomă depopulând anumite zone de locuitorii lor arabi, însă Bagdadul se opune cu fermitate, fără să fie în reală măsură capabil să împiedice acţiunile kurzilor.AGERPRES
Irak: Kurzii au distrus mii de case ale populaţiei arabe (Amnesty)
Explorează subiectul
Articole Similare

124
Incursiunea aviației ruse în spațiul aerian estonian: Bombardierele ruseşti se îndreptau spre Tallin,cu rachete aer-aer sub aripi
124

481
Stai acasă și conduci o mașină reală. Noul proiect care le permite oamenilor să șofeze de pe canapea
481

21
VIDEO Ultima colecție semnată Giorgio Armani, omagiată într-un spectacol inedit cu vedete de la Hollywood
21

88
Planul lui Trump pentru Gaza 'se va termina în lacrimi' - Reacție dură din interiorul guvernului israelian
88

75
Cargo olandez lovit în largul coastelor yemenite - Intervin nave militare grecești și franceze
75

1.976
Trump dă de pământ cu Putin și Medvedev: ‘Tigru de hârtie’ și ‘om prost’ – ce soluție propune pentru pacea din Ucraina
1.976

1.459
Medvedev vorbește de un posibil război cu Europa: 'Rusia a venit întotdeauna în Europa doar ca eliberator, nu ca invadator'
1.459

37
Lecția Ucraina - Ce trebuie să învețe Trump dacă vrea ca noul său plan pentru Orientul Mijlociu să aibă succes
37

38
Președintel Zelenski anunță că situația centralei nucleare Zaporojie a devenit critică
38

21
Premierul estonian: Vladimir Putin vrea să distragă atenţia UE de la Ucraina
21

865
Trump susține că Nobelul pentru Pace va fi acordat unui 'tip fără merite': Președintele SUA repetă că este dezamăgit de Putin
865

465
Italia își retrage fregata care trebuia să ducă ajutoare în Gaza: Se tem de un conflict diplomatic cu Israelul
465

18
Brazilia deschide anchetă pentru cazuri de intoxicație cu alcool contrafăcut
18
Comentează