Irandezul Ben Healy a câştigat etapa a treia a cursei 'Săptămâna Coppi şi Bartali'

ciclism

Ciclistul irlandez Ben Healy a câştigat, joi, după o evadare, etapa a treia a cursei ''Săptămâna Coppi şi Bartali'', desfăşurată pe un traseu de 139,7 km, cu startul şi sosirea la Forli, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Ben Healy (EF Education First) a câştigat sprintul, după o evadare reuşită în trei, pe velodromul din Forli cu timpul de 3h29min06sec, urmat în acelaşi timp de italianul Domenico Pozzovivo (Israel -Premier Tech) şi ucraineanul Mark Padun (EF Education First).

Elveţianul Mauro Schmid (Soudal Quick-Step), sosit la 25 secunde, cu un mic grup de urmăritori, se menţine lider în clasamentul general, cu un avans de opt secunde faţă de italianul Walter Calzoni (Q36.5 Pro Cycling) respectiv 12 secunde faţă de britanicul James Shaw (EF Education First).

Etapa a patra, de vineri, pe un parcurs de 168,6 km în jurul localităţii Fiorano Modense, favorizează sprinterii, înaintea contratimpului individual de sâmbătă (18,6 km), din ultima etapă.