Iranul doreşte să aprofundeze relaţiile sale cu Qatarul şi respinge "blocada" impusă emiratului de Arabia Saudită şi aliaţii acesteia, a afirmat duminică preşedintele Hassan Rohani cu prilejul unei discuţii telefonice cu emirul Qatarului, potrivit site-ului preşedinţiei Republicii Islamice, scrie AFP preluat de agerpres.
"Politica Teheranului este de a dezvolta tot mai mult relaţiile sale cu Doha", a declarat Hassan Rohani în cursul convorbirii cu sheikh Tamim bin Hamad Al Thani cu ocazia sărbătorii musulmane Eid ul-Fitr.
"Teheranul este alături de poporul şi guvernul Qatarului. Suntem de părere că (...) presiunile, ameninţările şi sancţiunile nu sunt o bună soluţie pentru rezolvarea problemelor" dintre ţările din regiune, a spus şeful statului iranian.
"A ajuta economia Qatarului şi a dezvolta relaţiile dintre cele două ţări, îndeosebi în sectorul privat, pot reprezenta un obiectiv comun", a adăugat el, subliniind că "spaţiul aerian, maritim şi terestru ale Iranului vor fi întotdeauna deschise Qatarului, un vecin şi frate".
Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Bahrainul şi Egiptul au întrerupt la 5 iunie relaţiile diplomatice şi economice cu Qatarul, acuzând Doha că "sprijină organizaţii extremiste" care "caută să destabilizeze regiunea" şi că se apropie de Iranul şiit, rival regional al regatului saudit.
Iranul a anunţat că trimite zilnic pe cale maritimă circa 1.100 de tone de fructe şi legume Qatarului după sancţiunile impuse acestei ţări de vecinii de la Golful Persic.
Iranul doreşte aprofundarea relaţiilor cu Qatarul
Explorează subiectul
Articole Similare

282
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
282

1.284
VIDEO Trump, „tăvălit” bine la conferința de la Munchen: „E cel mai distructiv președinte” din istoria SUA
1.284

1.863
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
1.863

1.762
VIDEO Trump îl presează pe Zelenski să cedeze la negocieri: „Să se miște! Rusia vrea să facă o înţelegere"
1.762

18
VIDEO Franţa/Un bărbat ce ameninţa jandarmi a fost rănit de unul dintre ei; Parchetul antiterorist a declanşat o anchetă
18

2.232
Primul efect după schimbarea „ștafetei” de la SUA la Europa în fruntea NATO: șeful alianței cere mai mulți bani pentru apărare
2.232

107
Donald Trump anunţă că un al doilea portavion american va pleca "foarte curând" spre Golf şi avertizează Iranul
107

146
Alegeri în Ungaria - Viktor Orban pare câștigător: Fidesz se menţine la 46%, urmat de Tisza cu 40%, potrivit unui sondaj preelectoral
146

52
Ministrul Radu Miruţă, întrevederi cu reprezentanţi ai industriei europene de Apărare, la München
52

652
Regele Charles nu este fanul lui Donald Trump. Dezvăluirile unui jurnalist britanic
652

1.647
Fiul lui Ramzan Kadîrov, la un pas să-și piardă vederea. A fost tratat într-o celebră clinică din Moscova
1.647

3.327
VIDEO Ministrul Sănătății din SUA provoacă un adevărat șoc: „Am prizat cocaină pe chiuvete în toalete”
3.327

4.199
Consiliul pentru Pace al lui Trump, între susținere și refuz: 5 țări au spus „da”, 9 au anunțat că nu participă
4.199

















Comentează