Iranul încearcă în continuare să se doteze cu arma atomică, a acuzat sâmbătă premierul israelian, Benjamin Netanyahu, după intrarea în vigoare a istoricului acord nuclear încheiat între marile puteri şi Teheran, relatează AFP.
"Chiar şi după ce a semnat acordul nuclear, Iranul nu a renunţat la ambiţia de a se dota cu arme nucleare şi continuă să destabilizeze Orientul Mijlociu şi să răspândească teroarea în lumea întreagă încălcându-şi angajamentele internaţionale", a afirmat Benjamin Netanyahu într-un comunicat difuzat de serviciile sale, avertizând că Israelul "va supraveghea aplicarea acordului".
Acordul istoric a intrat în vigoare sâmbătă după unda verde din partea Agenţiei Internaţionale pentru Energie Atomică (AIEA), ducând la ridicarea sancţiunilor economice care lovesc Iranul de mai mulţi ani.
Israelul, care este considerat singura ţară din Orientul Mijlociu dotată cu arma nucleară, chiar dacă nu recunoaşte că dispune de aceasta, a încercat cu înverşunare să împiedice acordul, afirmând că el nu va opri ambiţiile atomice ale Teheranului.
Iranul a negat întotdeauna că doreşte să se doteze cu bomba nucleară.
"Puterile lumii trebuie să supravegheze îndeaproape activităţile siturilor nucleare ale Iranului şi altor situri pentru a se asigura că nu continuă clandestin dezvoltarea de arme nucleare", a declarat Benjamin Netanyahu.
"Fără o reacţie corespunzătoare la orice încălcare, Iranul va realiza că poate continua să îşi dezvolte arme atomice, să destabilizeze regiunea şi să răspândească teroarea", a adăugat premierul israelian.AGERPRES
Iranul încearcă să se doteze cu arma atomică, în pofida acordului nuclear (Israel)
Explorează subiectul
Articole Similare

0
VIDEO În plin război, natura s-a dezlănțuit la Odesa - Cel puțin nouă persoane au murit în urma unui adevărat potop
0

14
Rezoluție ONU - Se înființează o nouă forță împotriva bandelor, în Haiti
14

51
Descoperire: radiografiile care ar putea permite depistarea precoce a cancerului
51

43
Florida a aprobat donarea unui teren în valoare de 66 de milioane de dolari pentru biblioteca prezidenţială Trump
43

1.773
UPDATE / VIDEO Împușcături și explozii în München: cel puțin o persoană a fost ucisă / Ce se știe până în prezent?
1.773

93
Trump avertizează că SUA sunt 'invadate din interior': Președintele sugerează să folosească 'orașele periculoase ca terenuri de antrenament'
93

2.930
Dimitri Medvedev îl ironizează pe Trump: Este greu să găseşti o pisică neagră într-o cameră întunecată, mai ales dacă nu există nicio pisică
2.930

52
ONU îndeamnă regimul taliban să restabilească accesul la internet după 40 de ore de întrerupere
52

47
Cutremur în Filipine - Bilanțul a ajuns la 69 de morți
47

52
Armata americană îşi reduce prezenţa în Irak
52

82
Primul test electoral pentru Visul Georgian - Georgia riscă noi tulburări politice la sfârșitul săptămânii
82

4.077
Interdicție militară aeriană NATO deasupra Ucrainei? Planul e luat din nou în calcul: ce presupune mai exact
4.077

62
Liderii UE se întâlnesc la Copenhaga pentru a discuta despre apărare şi Ucraina
62
Comentează