Parisul va continua să pledeze pentru o îmbunătăţire a acordului nuclear iranian, 'cu sau fără SUA', a afirmat marţi ministrul apărării francez Florence Parly, în timp ce preşedintele american Donald Trump ameninţă să retragă SUA din acord, relatează France Presse, scrie agerpres.ro.
'Acest acord nu este cel mai bun din lume', dar 'fără a fi perfect, el are totuşi o mulţime de virtuţi' şi 'ei (iranienii) îl respectă', a declarat Florence Parly într-un interviu pentru RTL.
'Acest acord trebuie completat. Este ceea ce a propus preşedintele Republicii. Trebuie să continuăm să ne exprimăm fără încetare pentru îmbunătăţirea acestui acord, cu sau fără SUA', a adăugat ea.
Cu excepţia unei schimbări de ultim moment, preşedintele american Donald Trump urmează să anunţe marţi la 18:00 GMT restabilirea, cel puţin parţială, a sancţiunilor ridicate în schimbul angajamentului Iranului în anul 2015 de a nu se dota cu arma nucleară.
Aceasta riscă, cred experţii, să 'ucidă' acordul încheiat la Viena de Teheran cu SUA, Rusia, China, Franţa, Marea Britanie şi Germania după mai bine de zece ani de tensiuni cu privire la programul nuclear iranian şi un maraton diplomatic.
Toţi ceilalţi semnatari pledează în favoarea acestui compromis, pe care îl consideră unul 'istoric', subliniind că Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA) a certificat cu regularitate respectarea de către Teheran a prevederilor textului destinat să garanteze caracterul non-militar al programului său nuclear.
'Europenii au confirmat cel mai recent ataşamentul lor faţă de menţinerea şi respectarea acestui acord', a subliniat Florence Parly, argumentând că acesta este un 'factor de pace şi de stabilizare într-o regiune foarte eruptivă'.
'Iranul este o putere care încearcă să-şi exercite influenţa mult mai pe larg în regiune. De aceea este implicat în Siria', a adăugat ea. Or, 'vecinătatea Iranului este o problemă pentru Israel, ceea ce a determinat recent Israelul să intervină militar pentru a lovi un anumit număr de ţinte în Siria', a subliniat ministrul francez.
'Se poate vedea că orice fel de escaladare care ar putea conduce Iranul să nu respecte acordul semnat, inclusiv de către SUA, nu poate fi decât un factor care agravează o situaţie deja foarte tensionată', a avertizat ea.
Iranul: Parisul va pleda pentru îmbunătăţirea acordului nuclear, cu sau fără SUA (ministru)
Explorează subiectul
Articole Similare

23
Panama-SUA încep exerciții militare comune pentru a 'proteja' canalul
23

105
Iran: 'Situaţia este acum complet sub control' în urma violenţelor din weekend
105

31
Kievul a fost vizat de un nou val de atacuri rusești noaptea trecută
31

1.543
VIDEO Protestele din Iran sunt de o amploare fără precedent: Peste 500 de oameni au murit deja și conflictele degenerează
1.543

1.240
'Toamna ayatollahilor' și dilema Israelului: Harta riscurilor care poate reaprinde Orientul Mijlociu în 2026 (analiză)
1.240

5.746
AUDIO Donald Trump avansează un scenariu șoc: Retragea SUA din NATO
5.746

86
VIDEO Viralul începutului de an: banalul trend care a devenit fenomen și a cucerit internetul la nivel global
86

3.343
VIDEO Donald Trump se grăbește să achiziționeze Groenlanda: 'Rusia sau China vor interveni dacă nu acționăm'
3.343

5.152
Un puternic senator american anunță sfâșitul NATO: Va intra SUA în război cu Anglia, cu Franța?
5.152

70
Şefa diplomaţiei UE, Kaja Kallas, este pregătită să propună noi sancţiuni contra Iranului
70

5.821
VIDEO Nebunie în SUA: Trump l-a amenințat pe șeful Fed că îl va pune sub acuzare penală
5.821

4.988
Fuge ayatollahul din Iran? Zvonurile momentului care întrețin protestele / Informații despre un posibil transfer al lingourilor de aur din Iran în Rusia
4.988

2.940
Un jurnalist, critic acerb al lui Robert Fico, a fost rupt în bătaie: Membrii Guvernului mai că l-au ”felicitat” pe agresor
2.940

















Comentează