Israelul va „regreta profund” „agresiunea sa nesăbuită” asupra Iranului, a declarat vineri ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, într-o scrisoare adresată Consiliului de Securitate al ONU, conform Rador.
Abbas Araghchi a solicitat o reuniune urgentă a Consiliului de Securitate al ONU, îndemnând organismul să „condamne cu fermitate acest act de agresiune” și să „ia măsuri urgente și concrete pentru a trage la răspundere regimul israelian pentru crimele sale”.
Atacul asupra Iranului a fost un „act sfidător și ilegal”, precum și o „escaladare imprudentă și deliberată care a încălcat în mod flagrant Carta Națiunilor Unite și normele fundamentale ale dreptului internațional”, a scris Abbas Araghchi în scrisoare.
Israelul a depășit toate limitele
„Israelul, cel mai terorist regim din lume, a depășit acum toate limitele, iar comunitatea internațională nu trebuie să permită ca aceste crime să rămână nepedepsite”, se arată în scrisoare.
Iranul va răspunde „în mod decisiv și proporțional la aceste acte ilegale și lașe. Republica Islamică Iran va acționa cu hotărâre pentru a-și proteja suveranitatea, poporul și securitatea națională”, a declarat Abbas Araghchi.
Comentează