Irina Bara a învins-o pe Timea Babos, în primul tur al turneului de categorie WTA International de la Lyon

irina bara

Irina Bara, locul 168 WTA, venită din calificări, a învins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 (2), 6-4, pe jucătoarea Timea Babos din Ungaria, locul 99 WTA, în primul tur al turneului de categorie WTA International de la Lyon, potrivit news.ro.

Bara a muncit mult, luni, şi s-a impus după o întâlnire care a durat două ore şi 42 de minute. Ea putea să încheie partida în două seturi, dar nu a reuşit să-şi fructifice serviciul când a condus cu 5-3, în setul secund. Babos a reuşit atunci primul ei break şi a trimis apoi setul în tie-break, pe care l-a câştigat la 2.

Timea Babos s-a acidentat la spate în setul al treilea. Bara a câştigat pe serviciul adversarei la 1-1 şi a păstrat avantajul până la final.

Ea va evolua cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 73 WTA şi cap de serie numărul 7, sau cu franţuzoaica Pauline Parmentier, locul 147 WTA.

Irina Bara şi-a asigurat un premiu de 2.903 euro şi 48 de puncte WTA.