Irina Bara s-a calificat în semifinala turneului de tenis de la Szekesfehervar

Irina Bara

Irina Bara (188 WTA) a învins-o, vineri, pe Danka Kovinic (105 WTA), cu scorul de 6-3, 6-3, avansând în semifinalele turneului de la Szekesfehervar, anunță MEDIAFAX.

Primul set al partidei a început cu câte un serviciu pierdut de fiecare jucătoare. La scorul de 2-1 în favoarea lui Kovinic, Bara a mai pierdut un serviciu. Avantajul jucătoarei din Muntenegru nu a durat mult, sportiva română revenind în joc și reușind încă trei break-uri în fața lui Kovinic.

În setul secund, Irina Bara a reușit două lovituri de break în fața jucătoarei din Muntenegru și a reușit să câștige partida după aproximativ o oră și 40 de minute.

În semifinală, Irina Bara o va întâlni pe Cagla Buyukakcay (185 WTA), care a învins-o, în sferturi, pe Veronica Cepede (142 WTA), cu scorul de 5-7, 6-1, 6-3.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta două jucătoare române, Nicoleta Dascălu (391 WTA) și Irina Begu (115 WTA).