Irina Begu a dat lovitura la Roland Garros

Irina Begu

Irina Begu a dat lovitura la Paris! Begu este cea de-a doua româncă dcalificată în turul doi la Roland Garros după Simona Halep. Irina Begu a câștigat în trei seturi, scor 5-7, 6-1, 6-3.

Deși a tremurat puțin după înfrângerea din primul set, românca și-a revenit și a câștigat setul secund cu 6-1, trimițând meciul în decisiv.

Bethanie Mattek-Sands nu a mai avut putere să revină, Begu distanțându-se la 5-2 și 5-3, pentru ca în final Irina să încheie meciul cu un game alb. În faza următoare, Begu, 25 de ani, va evolua în premieră cu jucătoarea Coco Vandeweghe (SUA), locul 43 WTA, care a depăşit-o, cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3, pe Naomi Broady (Marea Britanie), locul 79 WTA.

Simona Halep s-a calificat și ea în turul doi, după ce s-a impus fără emoții în fața lui Nao Hibino. Românca s-a impus în două seturi, scor 6-2, 6-0 și a dat dovadă de un joc extrem de bun și de multă forță.

În actul doi va juca cu jucătoarea din Kazakhstan, Zarina Diyas.

De cealaltă parte, Alexandra Dulgheru a fost eliminată din cadrul turneului francez după ce a pierdut în două seturi în fața lui Yanina Wickmayer.

Românca a pierdut drastic primul set, 6-1, în timp ce în al doilea a reușit să câștige trei puncte, dar pierzându-l cu 6-3.

Calificarea în manşa secundă este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 60.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.