Irina Begu a reuşit calificarea în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells

digisport.ro
Irina Begu

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a reuşit calificarea în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 8.150.470 de dolari, vineri, după ce a întrecut-o pe elveţianca Jil Teichmann cu 7-5, 6-1.

Begu (31 ani, 61 WTA) a câştigat într-o oră şi 36 de minute meciul cu Teichmann (24 ani, 39 WTA), cap de serie numărul 31.

Meciul a început cu patru break-uri, apoi s-a mers cu serviciul până la 5-5, când românca a reuşit să facă un nou break, iar apoi a închis setul cu 7-5. În actul secund, Irina a profitat de erorile tot mai numeroase ale adversarei şi s-a desprins la 4-0, câştigând cu 6-1.

Cele două erau la egalitate în meciurile directe înaintea acestei partide, 1-1. Teichmann a câştigat la Bol (Croaţia, WTA 125), în 2019, în primul tur, cu 6-3, 6-1, iar Irina s-a impus în 2020, în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 4-6, 6-3.

Americanca Shelby Rogers, locul 44 WTA, s-a calificat în turul trei al turneului de categorie WTA 1000 de la Indian Wells, fază în care o va întâlni pe Irina Begu.

Rogers s-a impus în turul doi, scor 6-2, 6-2, în faţa Kristinei Kucova (Slovacia), locul 112 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser.

Irina Begu, numărul 61 mondial, s-a calificat în turul al treilea trecând în manşa a doua, cu scorul de 7-5, 6-1, de jucătoarea elveţiană Jil Teichmann, numărul 39 mondial.

Begu şi Rogers au mai fost adversare o dată la simplu, la French Open, în 2016, când învingătoare a fost americanca (6-3, 6-4).

Românca şi-a asigurat un cec de 51.895 de dolari şi 65 de puncte WTA, urmând să joace în turul al treilea cu câştigătoarea dintre americanca Shelby Rogers şi Kristina Kucova (Slovacia).

În turul al treilea s-au calificat şi Simona Halep, după 7-6 (2), 6-1 cu ucraineanca Marta Kostiuk, şi Sorana Cîrstea, după 6-2, 6-3 cu japoneza Misaki Doi.