Irina Begu scrie istorie: A ajuns în finala turneului de la Seul

irina begu

Irina Begu, locul 29 WTA și principala favorită a turneului, s-a calificat în finala de la Seul. În semifinale, românca a învins-o în minimum de seturi pe belgianca Alison Van Uytvanck, locul 58 WTA, scor 6-0, 6-2.

Begu a controlat partida care a durat puțin peste o oră și nu a avut nici o emoție. În primul set, românca a făcut trei break-uri și a câștigat la 0.

Setul doi a început perfect pentru româncă, care a făcut un break și a preluat din nou conducerea. La scorul de 4-2, Begu a mai câștigat o dată pe serviciul adversarei și a servit pentru a câștiga setul.

În finală, Begu o va întîlni pe bielorusa Aliaksandra Sanovici, locul 136 WTA, scrie gsp.ro. De luni, Begu va urca pe locul 26 mondial, cel mai bun al carierei.