Italia este de părere că Uniunea Europeană ar trebui să înfiinţeze ''o unitate de criză'' pentru coordonarea eforturilor între mai multe state membre în problema imigranţilor care sosesc pe mare, relatează joi agenţia dpa preluată de agerpres.
Şeful guvernului italian Giuseppe Conte a afirmat într-un interviu publicat joi în cotidianul Il Fatto că ideea i-a venit după ce a trebuit să convingă personal alte state ale UE să accepte cote de migranţi.
''Ceea ce s-a întâmplat duminică ar trebui să devină o normă, să nu mai depindem de faptul de a le telefona partenerilor noştri, ci de a fi coordonaţi de un cabinet sau de un comitet de criză sub egida Comisiei Europene'', a declarat el cotidianului.
De duminică până luni, Conte s-a străduit să convingă Franţa, Malta, Germania, Spania, Portugalia şi Irlanda să primească din cei circa 450 de migranţi salvaţi în largul ţărmurilor insulei italiene Linosa.
Pe lângă interviu, Il Fatto a publicat extrase dintr-o scrisoare - datată 17 iulie şi adresată şefului Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, şi preşedintelui Consiliului European, Donald Tusk, - care detaliază propunerea.
''Ar trebui să înfiinţăm cât mai repede posibil o unitate de criză însărcinată cu coordonarea eforturilor comune şi complementare întreprinse de către statele membre'', a afirmat Conte în scrisoarea sa.
Potrivit propunerii sale, unitatea ar trebui îndeosebi să ajute la identificarea ''portului de debarcare a migranţilor şi a ţărilor pregătite să primească persoanele salvate''.
Un purtător de cuvânt al Comisiei Europene a afirmat luni că s-ar putea ca soluţia ''ad-hoc'' propusă de către Giuseppe Conte ''să nu fie sustenabilă pe termen lung'
Italia cere o unitate de criză la nivelul UE, pentru a controla problema migrației
Explorează subiectul
Articole Similare

105
Incursiunea aviației ruse în spațiul aerian estonian: Bombardierele ruseşti se îndreptau spre Tallin,cu rachete aer-aer sub aripi
105

432
Stai acasă și conduci o mașină reală. Noul proiect care le permite oamenilor să șofeze de pe canapea
432

19
VIDEO Ultima colecție semnată Giorgio Armani, omagiată într-un spectacol inedit cu vedete de la Hollywood
19

82
Planul lui Trump pentru Gaza 'se va termina în lacrimi' - Reacție dură din interiorul guvernului israelian
82

66
Cargo olandez lovit în largul coastelor yemenite - Intervin nave militare grecești și franceze
66

1.835
Trump dă de pământ cu Putin și Medvedev: ‘Tigru de hârtie’ și ‘om prost’ – ce soluție propune pentru pacea din Ucraina
1.835

1.367
Medvedev vorbește de un posibil război cu Europa: 'Rusia a venit întotdeauna în Europa doar ca eliberator, nu ca invadator'
1.367

36
Lecția Ucraina - Ce trebuie să învețe Trump dacă vrea ca noul său plan pentru Orientul Mijlociu să aibă succes
36

38
Președintel Zelenski anunță că situația centralei nucleare Zaporojie a devenit critică
38

19
Premierul estonian: Vladimir Putin vrea să distragă atenţia UE de la Ucraina
19

834
Trump susține că Nobelul pentru Pace va fi acordat unui 'tip fără merite': Președintele SUA repetă că este dezamăgit de Putin
834

457
Italia își retrage fregata care trebuia să ducă ajutoare în Gaza: Se tem de un conflict diplomatic cu Israelul
457

18
Brazilia deschide anchetă pentru cazuri de intoxicație cu alcool contrafăcut
18
Comentează