Italia își exprimă nemulțumirea față de planurile lui Macron și Starmer de a trimite trupe în Ucraina

Autor: Meilă Emilia-Alexandra

Publicat: 26-02-2025 19:41

Actualizat: 26-02-2025 21:41

Article thumbnail

Sursă foto: Freepik

Ministrul italian al apărării, Guido Crosetto, şi-a exprimat miercuri nemulţumirea faţă de o lipsă de consultare, după ce prim-ministrul britanic Keir Starmer şi preşedintele francez Emmanuel Macron au vorbit despre trimiterea de trupe de către Europa în Ucraina pentru a menţine pacea dacă se va ajunge la un acord cu Rusia de încetare a războiului, conform ANSA, informează Agerpres.

''Avem 'contingentele europene' pe care preşedintele unui stat UE şi pe care liderul unui stat non-UE ar vrea să le trimită'', a scris ministrul italian într-o postare pe X. ''Contingentele nu se trimit aşa cum se trimite un fax sau un comunicat de presă'', a adăugat el.

''Mai ales contingente ale altor naţiuni. Dacă se vorbeşte în numele Europei, ar trebui avută curtoazia să se discute cu celelalte state, şi aceasta nu s-a întâmplat în privinţa aspectului militar al problemei. Care mi se pare că este în principal una militară'', a mai scris Crosetto.

Oficialul italian a mai afirmat că o forţă europeană de apărare ''poate exista doar ca suma apărărilor naţionale'' şi doar ''cu metode similare celor ale NATO''.

''Aşa cum NATO nu are propria armată, propria forţă navală, propria forţă aeriană, ci se bazează pe contribuţiile naţionale care operează împreună şi sunt coordonate de NATO, la fel ar fi cazul pentru Europa'', a indicat ministrul Crosetto, citat de ANSA.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri