Italianul Francesco Bagnaia a câştigat în premieră titlul de campion mondial la MotoGP

motogp.com
motogp

Pilotul italian Francesco Bagnaia (Ducati) a câştigat pentru prima oară în cariera sa titlul de campion al lumii la MotoGP, clasa regină a Mondialului de motociclism viteză, duminică, la finalul Marelui Premiu al Valenciei, informează EFE.

Bagnaia (25 ani) a ocupat poziţia a noua în această cursă, desfăşurată pe circuitul "Ricardo Tormo" din Cheste şi câştigată de spaniolul Alex Rins (Suzuki), cu timpul de 41 min 22 sec 250/1000.

Pe locul secund s-a clasat sud-africanul Brad Binder (KTM), la 396/1000, podiumul fiind completat de un alt spaniol, Jorge Martin (Ducati), la 01 sec 059/1000.

Francezul Fabio Quartararo (Yamaha), campionul en titre şi singurul care îl mai putea împiedica pe Bagnaia să intre în posesia titlului mondial, era obligat să câştige cursa de la Valencia pentru a mai putea spera să-l depăşească pe italian în clasamentul final al sezonului, dar s-a clasat doar pe poziţia a patra, informează Agerpres.

De menţionat că Francesco Bagnaia este primul italian care cucereşte titlul la MotoGP, după Valentino Rossi, în 2009. El este totodată primul pilot al echipei Ducati care devine campion mondial, după australianul Casey Stoner, în 2007.

De la debutul erei MotoGP, în 2002, cu motociclete de 1.000 cmc, în locul celor de 500 cmc utilizate anterior, niciun pilot italian nu a reuşit să câştige titlul mondial sub culorile unei echipe din ţara sa.

Valentino Rossi a cucerit de şapte ori titlu la categoria regină, însă sub culorile echipelor japoneze Honda şi Yamaha.