Jakob Ingebrigtsen a câştigat titlul la 5.000 m, în ultima zi a Mondialelor de la Budapesta

stiripesurse.ro
adidasi atletism

Sportivul norvegian Jakob Ingebrigtsen, dezamăgit de clasarea pe locul secund în proba de 1.500 m, şi-a luat revanşa printr-o a doua medalie de aur cucerită în proba de 5.000 m, la Campionatele Mondiale de atletism, duminică, în ultima zi a ediţiei de la Budapesta, potrivit Agerpres.

Scandinavul s-a impus cu timpul de 13 min 11 sec 30/10, depăşindu-i la limită pe spaniolul Mohamed Katir (13 min 11 sec 44/100) şi pe kenyanul Jacob Krop (13 min 12 sec 28/100), medaliatul cu argint din 2022.

Ca şi la Mondialele din 2022 de la Eugene (Oregon), atletul norvegian a ştiut să mobilizeze la 5.000 m după deziluzia de la 1.500 m.

Campionul olimpic la 1.500 m a fost discret în primele 12 tururi şi jumătate, dar a accelerat pe ultimii 200 de metri reuşind să îl depăşească pe Katir.

Indianul Neeraj Chopra, campionul olimpic en titre, a obţinut primul său titlu mondial la aruncarea suliţei, cu 88,17 m, din a doua încercare. Chopra, 25 ani, a condus în majoritatea timpului, medalia de argint revenindu-i pakistanezului Arshad Nadeem, cu 87,82 m. Treapta a treia a podiumului a fost ocupată de cehul Jakub Vadlejch (86,67 m), ca şi anul trecut, Mondialele de la Eugene. Chopra a obţinut argintul la Mondialele de anul trecut.

Proba feminină de ştafetă 4x400 m a fost câştigată de echipa Olandei, condusă de vedeta Femke Bol, care şi-a luat revanşa după ce a căzut în finala de la 4x400 m mixt, în prima zi a competiţiei.

Bol, medaliată cu aur în proba de 400 m garduri, joi, a preluat ştafeta din poziţia a treia, dar a făcut un ultim schimb impresionant, aducând victoria echipei Olandei cu timpul de 3 min 20 sec 72/100, în faţa Jamaicăi (3:20.88) şi Marii Britanii (3:21.04).

Ucraineanca Iaroslava Mahucih a obţinut primul său titlu major în aer liber, la săritura în înălţime, cu 2,01 m. Ea a învins în finală două australience, campioana mondială Eleanor Patterson şi vicecampioana olimpică Nicola Olyslagers, ambele cu 1,99 m.

Ucraineanca de 21 de ani, care deţine cea mai bună performanţă mondială a sezonului, a reuşit să câştige aurul mondial, după argintul din 2019 de la Doha şi din 2022 de la Eugene, precum şi bronzul olimpic de la Tokyo din 2021.

Winfred Mutile Yavi (23 ani), din Bahrain, câştigat titlul mondial în proba feminină de 3.000 m obstacole, cu a cincea performanţă din toate timpurile, 8 min 54 sec 29/100, reuşind să le învingă pe deţinătoarea recordului mondial, kenyana Beatrice Chepkoech (8 min 58 sec 98/100), şi pe conaţionala acesteia Faith Cherotich (9 min 00 sec 69/100).

O atletă kenyană, Mary Moraa, a cucerit medalia de aur la 800 m, după bronzul obţinut la Eugene în 2022. Ea a reuşit să o învingă în finală pe americanca Athing Mu, campioana olimpică şi mondială en titre, care nu mai pierduse o cursă în aer liber la 800 m din 2019, când avea 17 ani.

Moraa s-a impus cu un record personal de 1 min 56 sec 03/100, fiind urmată de britanica Keely Hodgkinson (1 min 56 sec 34/100), în timp ce Mu s-a clasat pe treapta a treia a podiumului.