Camera reprezentanţilor, camera inferioară a parlamentului japonez (Dieta) a aprobat marţi un nou acord nipono-american asupra bugetului alocat de Tokyo pentru găzduirea forţelor SUA în Japonia, în baza căruia suma alocată pe următorii cinci ani ar urma să crească la peste 1000 de miliarde de yeni (aproape 9 miliarde de dolari), informează Kyodo, potrivit Agerpres.
Bugetul alocat pe cinci ani începând din aprilie ar urma să crească astfel cu 75 de miliarde de yeni faţă de cel cheltuit în perioada 2016-2020, reflectând solicitările SUA ca Japonia să-şi asume o cotă mai mare din aceste costuri, pe fondul creşterii ambiţiilor chineze şi al deteriorării climatului de securitate în regiune.
Guvernul nipon speră ca noul buget să fie aprobat rapid şi de Camera consilierilor, camera superioară a Dietei, având în vedere că cel actual expiră în aprilie.
Tokyo şi Washingtonul au lansat negocierile privind noul buget pentru găzduirea forţelor americane în 2020, în perioada alegerilor din SUA, extinzând totodată acordul anterior cu un an.
Cea mai mare sumă alocată până acum de Tokyo în acest scop a fost de 1,35 mii de miliarde de yeni pe cinci ani fiscali, începând din 1996.
Noul buget acoperă şi costul unui sistem avansat care urmează să fie folosit în exerciţii comune ale Forţelor de autoapărare nipone şi ale militarilor americani, precum şi construirea de noi facilităţi, inclusiv hangare.
Date fiind criticile pe plan intern privind costurile curentului electric, combustibilului şi apei consumate la bazele SUA din Japonia, suma alocată acestora va fi redusă treptat, menţionează Kyodo.
Japonia majorează bugetul pentru găzduirea forțelor SUA
Articole Similare

116
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Kievul a anunțat că a atacat trei platforme de foraj aparținând companiei ruse Lukoil din Marea Caspică
116

65
Imagini șocante cu zeci de cadavre îngrămădite în faţa unei morgi de lângă Teheran
65

42
Israelul şi Germania au semnat un acord în domeniul securităţii: Iranul este vizat
42

85
Hamas va dizolva actualul guvern din Gaza
85

2.290
Scene macabre pe o plajă, o destinaţie populară pentru observarea balenelor: Cinci capete umane tăiate au fost găsite
2.290

94
Ursula von der Leyen va semna sâmbăta viitoare, în Paraguay, acordul de liber schimb cu Mercosur
94

1.350
Uniunea Europeană ar putea avea propria armată: Anunțul venit direct de la Bruxelles
1.350

2.167
NATO începe negocierile despre Groenlanda şi Arctica
2.167

4.580
Ucraina a schimbat locul: A lovit Rusia într-un punct-cheie
4.580

77
Argentina: Principalul focar de incendiu din Patagonia a distrus aproape 12.000 de hectare de păduri şi terenuri agricole
77

1.450
Preşedintele Iranului acuză SUA și Israelul: 'Duşmanul a adus în ţară terorişti instruiţi. Huliganii şi teroriştii trebuie opriţi'
1.450

19
Papa Leon spune că se roagă pentru pace în Iran, Siria și Ucraina
19

4.441
Încă un scandal cu Benjamin Netanyahu: Ce fotografii au apărut cu soția celui mai puternic om din Israel
4.441

















Comentează