Jaqueline Cristian a fost învinsă de Karolina Schmiedlova în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Tenerife

gsp.ro
Jaqueline Cristian

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a fost învinsă de Karolina Schmiedlova (Slovacia) cu 6-2, 7-5, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Tenerife (Spania), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, conform agerpres.

Jaqueline Cristian (23 ani, 108 WTA), venită din calificări, s-a înclinat după o oră şi 40 de minute.

Românca venea după cel mai important succes al carierei, o victorie în faţa slovenei Tamara Zidansek, a doua favorită.

Jocul a fost echilibrat în primele sale minute, dar apoi Schmiedlova s-a desprins şi a câştigat primul set cu 6-2, după patru ghemuri la rând. Jaqueline Cristian a arătat un reviriment în actul secund, preluând controlul după un break la 3-3 şi mărindu-şi avantajul la 5-3. Din păcate nu a reuşit să profite de acest lucru şi a pierdut alte patru ghemuri consecutive, setul (5-7) şi meciul.

Schmiedlova (27 ani, 85 WTA) a câştigat singurul lor meci direct anterior, cu 7-5, 6-2, în 2000, în turul al treilea la Praga (ITF).

Jaqueline Cristian va primi un cec de 3.675 de dolari şi 48 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Irina Begu va juca şi ea miercuri, în optimile de finală, contra croatei Donna Vekic.