Jaqueline Cristian, învinsă în finala Challanger-ului W100 de la Valencia

gds.ro
Jaqueline Cristian

După ce a ajuns în finală fără să cedeze vreun set, jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian (101 WTA) a fost învinsă în actul decisiv al turneului Challanger, de categorie W100, de la Valencia, de bulgara Viktoriya Tomova (98 WTA), conform Mediafax.

Tomova s-a impus în 2 seturi, cu 7-5, 6-3, din postura e favorită numărul 2, după o oră și 43 de minute.

În primul set, Cristian a pierdut două game-uri pe propriul serviciu și chiar dacă a reușit să egaleze la 5-5, bulgara a mai reușit un break decisiv, care i-a dat apoi șansa să închidă setul.

Echilibrul setului doi s-a rupt devreme, la 1-1, când Tomova a mai câștigat o dată împotriva serviciului, pentru a duce apoi setul la 6-3, valorificând prima minge de meci și de turneu.

Cristian va reveni în top 100 după această finală, urcând pe locul 91, în timp ce Tomova va face un salt până pe 79.