Jean-Marie Le Pen, achitat într-un dosar în care era acuzat de incitare la ură rasială

Autor: Grigore Onescu

Publicat: 29-10-2021

Actualizat: 29-10-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Le Plus

franceză l-a achitat vineri pe fostul preşedinte al Frontului Naţional (FN) de extremă-dreapta, Jean-Marie Le Pen, care a fost judecat pentru incitare la ură rasială, la şapte ani după ce afirmaţii ale sale au provocat un val de indignare, transmite AFP.

În anul 2014, în timpul unei dispute verbale cu artişti adversari ai extremei drepte, printre care cântăreţul şi actorul evreu Patrick Bruel, Jean-Marie Le Pen a spus într-o înregistrare video: ''Auziţi, data viitoare vom face un cuptor!''

Tribunalul din Paris a admis că afirmaţiile lui Le Pen au avut drept ţintă comunitatea iudaică, întrucât în respectivul context ''cuvântul cuptor'' face referire la ''imaginea chiar şi simbolică a procesului de exterminare sistematică a evreilor în Europa'', dar a considerat că în acest caz nu a fost vorba despre un apel la discriminare şi la violenţă, informează Agerpres.

Jean-Marie Le Pen, acum în vârstă de 93 de ani, nu a fost prezent la anunţarea verdictului, dar a dat ulterior agenţiei France Presse o declaraţie în care se arată bucuros că ''faptele au câştigat în faţa relei credinţe''.

Ministerul public a considerat în timpul procesului că afirmaţiile lui Le Pen constituie o ''gravă greşeală morală'', dar nu a formulat solicitări.

Co-acuzatul în acest dosar, Jean-François Jalkh, fost director al website-ului Frontului Naţional, a fost de asemenea achitat.

Acele afirmaţii ale lui Jean-Marie Le Pen au provocat atunci o avalanşă de condamnări şi au semănat discordie inclusiv în interiorul partidului său. Fiica sa, Marine Le Pen, care preluase conducerea acestei formaţiuni, între timp redenumită Adunarea Naţională (RN), a calificat declaraţiile tatălui ei drept ''o greşeală politică''.

Jean-Marie Le Pen a fost însă condamnat alte dăţi. El a primit în 1993 o amendă după ce în 1988 a făcut referire la un ministru de la acea epocă, Michel Durafour, cu jocul de cuvinte ''Durafour crematoriu''. Fostul lider al extremei drepte franceze a fost de asemenea condamnat pentru ''contestarea crimelor împotriva umanităţii'' după ce el a descris mai multe camerele de gazare drept ''un detaliu al celui de-al Doilea Război Mondial''.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri