Joaquín, atacantul echipei Betis Sevilla, a devenit cel mai bătrân jucător care izbutește un hat-trick în La Liga

Betis Sevilla

Joaquín Sánchez Rodríguez, atacantul echipei Betis Sevilla, a înscris trei goluri în meciul cu Athletic Bilbao, de duminică, contând pentru etapa a 16-a din La Liga, scor 3-2, devenind cel mai în vârstă jucător care izbutește un hat-trick în prima liga spaniolă, potrivit Mediafax.

Joaquín a reușit să puncteze de trei ori în doar 20 de minute. El a marcat în minutele 2, 11 și 20, ducând scorul la 3-0. Athletic Bilbao a redus din diferență prin Williams, din penalti, și Berchiche, în minutul 44, respectiv 75.

Joaquín, aflat la vârsta de 38 de ani și 140 de zile, a devenit cel mai bătrân jucător care izbutește un hat-trick în prima ligă spaniolă. De asemenea, a fost primul meci din cariera fotbalistului în care a reușit să înscrie de trei ori.

Fost internațional spaniol, Joaquín este crescut la academia lui Betis, el mai evoluând în carieră la formațiile Valencia, Malaga și Fiorentina. Pentru gruparea din Sevilla, extrema dreaptă a evoluat în 363 de partide, reușind 53 de goluri.

În urma acestei victorii, Betis a urcat pe locul 11 în La Liga, având 22 de puncte. Pentru Joaquin a fost al șaselea gol înscris în acest sezon.