Antrenorul Jose Mourinho este principalul favorit pentru înlocuirea lui Fernando Santos ca selecţioner al naţionalei de fotbal a Portugaliei, scrie L'Equipe care citează A Bola, principalul ziar sportiv al Portugaliei, notează Agerpres.
Eliminată de Maroc în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar, Portugalia ar căuta să-l înlocuiască pe Fernando Santos, antrenorul Selecao din 2014, potrivit A Bola.
Ziarul adaugă că Jose Mourinho ar fi prima alegere a federaţiei lusitane pentru postul de selecţioner, dar contractul tehnicianului cu AS Roma, echipa pe care o pregăteşte acum, ar complica situaţia.
Federaţia ar mai avea în vedere două nume: Paulo Fonseca, antrenorul lui Lille, şi Rui Jorge, antrenorul selecţionatei U21 a Portugaliei.
Fernando Santos nu intenţionează să demisioneze din postul de selecţioner al Portugaliei, după înfrângerea suferită sâmbătă în faţa Marocului (scor 0-1), în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.
"Să demisionez? Nu se pune această problemă... Să-mi prezint demisia nu face parte din vocabularul meu", a declarat Santos pentru postul de televiziune Sport TV.
În vârstă de 68 de ani, Fernando Santos se află din 2014 la cârma naţionalei lusitane, cu care a câştigat titlul european în 2016, iar contractul său este valabil până la EURO 2024.
Preşedintele Portugaliei, Marcelo Rebelo de Sousa, a ţinut să evidenţieze parcursul naţionalei ţării sale la CM 2022, menţionându-l în special pe Cristiano Ronaldo şi "pe cei mai puţini tineri, care vor avea mai puţine şanse de a participa la Cupa Mondială peste patru ani".
La rândul său, premierul Antonio Costa a felicitat, pe contul său de Twitter, selecţionata lusitană, care "a adus multă bucurie portughezilor" şi care rămâne "una dintre cele mai bune din lume".
Jose Mourinho, principal favorit la înlocuirea lui Fernando Santos pe banca tehnică a Portugaliei
Explorează subiectul
București
12°C
Articole Similare

21
Recordurile doborâte de Marco Bezzecchi după ce a câștigat Marele Premiu al SUA
21

148
Clipe cumplite pentru fosta campioană mondială. A fost cea mai bună din lume, acum este într-un scaun cu rotile
148

70
Oficial de la naționala Egiptului, avertisment pentru Salah. Nu vor să-l vadă jucând în MLS
70

72
Kosovo primește un bonus uriaș dacă se califică la Campionatul Mondial
72

136
Ladislau Boloni știe care este problema fotbalului românesc
136

36
Eduard Ionescu debutează cu victorie la Cupa Mondială de tenis de masă de la Macao
36

3.003
Mircea Lucescu a vrut să plece cu naționala în Slovacia. Mihai Stoichiță: 'Mi-a zis lăsați-mă să mă întorc în cantonament, sunt ok'
3.003

77
Sorana Cîrstea a intrat în Top 30 WTA. Sabalenka rămâne lider
77

47
Jannik Sinner a reuşit 'Sunshine Double'. A câștigat turneul de la Miami, după cel de la Indian Wells
47

155
Franţa a învins duminică seara, pe teren neutru, echipa naţională a Columbiei, într-un meci amical de pregătire pentru Cupa Mondială 2026
155

55
CAF va modifica regulamentele în urma fiasco-ului de la finala Cupei Africii pe Naţiuni
55

376
Mihai Stoica spune cine ar trebui să conducă naționala României: Doar el poate salva ceva
376

32
CS Dinamo, la a 11-a victorie consecutivă în campionat
32
















Comentează