Jucătoarea Ana Bogdan merge în sferturile de finală la Limoges, după o victorie cu Jamie Loeb, scor 6-2, 7-6 (4)

Getty Images
Ana Bogdan

Jucătoarea Ana Bogdan, locul 71 WTA şi cap de serie 4, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Limoges, cu premii totale de 125.000 de dolari, informează News.ro.

Ana Bogdan a învins-o în turul doi pe americanca Jamie Loeb, numărul 183 mondial, scor 6-2, 7-6 (4), într-o oră şi 19 minute. Bogdan a fost condusă cu 4-1 în setul doi.

În runda următoare, Bogdan o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre sportiva franceză Audrey Albie, locul 393 WTA, şi rusoaica Evghenia Rodina, numărul 88 WTA şi cap de serie 7.

Premiul pentru participarea în sferturile de finală este de 3.226 de euro şi 29 de puncte.