Jucătoarea italiană de tenis Martina Trevisan a câştigat turneul WTA de la Rabat

tenis

Jucătoarea italiană de tenis Martina Trevisan a câştigat sâmbătă turneul WTA 250 pe zgură de la Rabat, capitala Marocului, după ce a învins-o categoric, 6-2, 6-1, pe Claire Liu (SUA), în finala acestei competiţii dotate cu premii totale de 251.750 de dolari.

Martina Trevisan, în vârstă de 28 de ani, este pe locul 85 în ierarhia internaţională. Claire Liu, 21 de ani, se află pe poziţia a 92-a în clasamentul WTA. Cele două jucătoare au fost la prima finală în circuitul WTA. Italianca a eliminat-o în optimile de finală ale acestui turneu pe spaniola Garbine Muguruza, fost lider mondial şi principală favorită, acum locul 10 WTA, potrivit Agerpres.ro.