Jucătoarea Jaqueline Cristian a acces în ultimul tur al calificărilor la turneul de la Linz

australian open facebook
australian open general tenis

Jucătoarea Jaqueline Cristian, locul 169 WTA şi favorită 8 în calificări, a acces, sâmbătă, în ultimul tur al calificărilor la turneul de la Linz, cu premii de 202.250 de dolari, potrivit news.ro.

Cristian a învins-o în primul tur pe austriaca Mira Antonitsch (641 WTA), scor 6-2, 6-4, într-o oră şi jumătate.

Următoarea adversară a româncei va fi sportiva franceză Harmony Tan, numărul 239 mondial.

Sâmbătă au ajuns în ultimul tur al calificărilor şi Irina Bara, locul 116 WTA şi favorită 2, şi Laura Ioana Paar, numărul 198 WTA şi cap de serie 11.

Bara a învins-o în primul tur pe germana Katharina Gerlach, locul 243 WTA, scor 2-6, 6-3, 6-4, în două ore şi 35 de minute. Paar a profitat de abandonul adversarei sale, slovaca Rebecca Stamkova (204 WTA), în setul trei al confruntării din prima rundă, la scorul de 5-7, 7-5, 2-0. Meciul s-a încheiat după două ore şi un sfert de joc.

Pentru un loc pe tabloul principal, Paar o va întâlni pe sportiva franceză Oceane Dodin, numărul 114 mondial şi favorită principală în calificări. Bara va juca împotriva sportivei croate Jana Fett, locul 235 mondial.