Jucătorul austriac de tenis Dominic Thiem, locul 3 ATP, s-a calificat în optimile turneului

Dominic Thiem

Jucătorul austriac de tenis Dominic Thiem, locul 3 ATP, favorit nr. 3, s-a calificat vineri în optimile turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după a l-a învins cu 6-4, 6-3, 6-1, pe norvegianul Casper Ruud (25 ATP), potrivit Agerpres.

Austriacul a avut nevoie de două ore şi 20 de minute pentru a-şi adjudeca victoria, el reuşind 5 aşi pe parcursul meciului şi comiţând două duble greşeli, Ruud neavând nicio dublă greşeală şi reuşind un singur as.

Pentru un loc în sferturi, Dominic Thiem, câştigătorul de la US Open, va juca împotriva învingătorului din partida Stan Wawrinka (Elveţia, 17 ATP, favorit nr. 16) - Hugo Gaston (Franţa, 239 ATP). Gaston este ultimul jucător francez rămas în competiţie la turneul parizian.