Jucătorul român de tenis de masă Ovidiu Ionescu și-a încheiat aventura la Jocurile Olimpice

digisport.ro
Ovidiu Ionescu

Jucătorul român de tenis de masă Ovidiu Ionescu a fost învins duminică, în turul doi al probei de tenis de masă, simplu, masculin, de brazilianul Gustavo Tsuboi, în cinci seturi, scor final 1-4 (6-11, 11-9, 11-13, 9-11, 9-11), anunță Mediafax.

Ionescu a intrat mai greu în meci și a pierdut clar primul set (6-11), revenind însă în al doilea, pe care l-a câștigat, egalând (1-1).

În actul 3, Ionescu a avut 2 minigi de set, la 10-8, însă nu le-a valorificat, iar brazilianul a revenit și după două egalități a câștigat cu 11-13 (1-2).

Desfășurarea setului 4 a fost asemănătoare, cu Ionescu în avantaj pe final (8-6, 9-8), dar cu un brazilian care a tratat mai eficient finalurile de set (1-3).

Românul a început din nou mai bine setul 5 și s-a desprins la 7-1. Brazilianul a revenit și la 7-4 Ionescu a cerut timeout, însă brazilianul a reușit să preia conducerea, după 7 puncte consecutive (7-8).

În cele din urmă, Gustavo Tsuboi și-a valorificat și ultimele două servicii câștigând setul (9-11) și implicit și meciul.

Ovidiu Ionescu și-a încheiat astfel aventura la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020.