Judo: Alex Creţ, locul 7 la Europenele de la Montpellier

tagoya.com
judo masculin

Alex Creţ a reuşit cea mai bună clasare a unui sportiv român la Campionatele Europene de judo de la Montpellier (Franţa), locul 7 la categoria 90 kg, duminică, după ce a pierdut în recalificări, conform Agerpres.

Creţ l-a învins în primul tur pe britanicul Stuart McWatt, în optimi a câştigat în faţa bulgarului Ivailo Ivanov, însă a pierdut sfertul de finală cu turcul Mihael Zgank, medaliat cu bronz ulterior, iar în recalificări a fost întrecut de maghiarul Krisztian Toth, care şi el a câştigat bronzul.

La cat. +100 kg, Mircea Croitoru a fost învins în primul tur de slovacul Marius Fizel.

În clasamentul pe medalii, Franţa a ocupat primul loc, cu 5 de aur şi 4 de bronz, urmată de Azerbaidjan, 2-0-0, Serbia, 1-1-0, etc.

România a participat cu şase judoka la Europene.

Ultima medalie obţinută de România la Europenele de judo a fost argintul câştigat de Andreea Chiţu la cat. 52 kg, în 2020.