Judo: Serafima Moscalu, învinsă în turul al doilea la Mondialele din Uzbekistan

AGERPRES
judo standard

Sportiva română Serafima Moscalu a fost învinsă de bosniaca Aleksandra Samardzic în turul al doilea al cat. 70 kg, luni, la Campionatele Mondiale de judo de la Taşkent (Uzbekistan), anunță Agerpres.

Moscalu a intrat direct în turul secund. Samardzic a pierdut apoi în optimi în faţa croatei Barbara Matic, care a cucerit medalia de aur ulterior.

În concursul masculin, la cat. 90 kg, Alex Creţ a fost învins în turul inaugural de spaniolul de origine georgiană Tristani Mosakhlishvili.

România este reprezentată la Campionatele Mondiale de la Taşkent, din perioada 6-13 octombrie, de 9 sportivi: Lucian Borş Dumitrescu (cat. 66 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Adrian Şulcă (cat. 73 kg), Alex Creţ (cat. 90 kg), Asley Gonzalez (cat. 100 kg), Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg), la masculin, şi Alexandra Pop (cat. 48 kg), Florentina Ivănescu (cat. 63 kg) şi Serafima Moscalu (cat. 70 kg), la feminin.

La competiţie s-au înscris 571 de judoka din 82 de ţări de pe cinci continente, 310 la masculin şi 261 la feminin.

România nu a mai câştigat o medalie la Mondialele de judo din 2015, când Andreea Chiţu (cat. 52 kg) şi Corina Căprioriu (cat. 57 kg) obţineau argintul. România nu a câştigat niciodată aurul la Mondiale.