Judokanul Alex Creţ a obținut locul 7 la turneul Grand Slam de la Tbilisi

Federația Română de Judo
judo polivalenta

Sportivul român Alex Creţ s-a clasat pe locul 7 la cat. 90 kg, duminică, la turneul Grand Slam de judo de la Tbilisi (Georgia).

Creţ a intrat direct în turul secund, în care s-a impus în faţa argentinianului Mariano Coto Bersier, în optimi a câştigat în faţa japonezului Goki Tajima, dar a pierdut sfertul de finală cu georgianul Laşa Bekauri, iar apoi a cedat şi în recalificări în faţa sud-coreeanului Sungho Lee. Bekauri a cucerit aurul la cat. 90 kg.

La cat. 100 kg, românul de origine cubaneză Asley Gonzalez a intrat şi el direct în turul secund, pierzând în faţa georgianului Onise Saneblidze.

Georgia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 4 de aur şi una de bronz, urmată de Spania, 2-0-0, Canada, 1-2-1, etc.

România a participat cu cinci judoka, patru la masculin şi una la feminin.

La competiţie s-au aliniat 531 de judoka din 83 de ţări, 296 la masculin şi 235 la feminin.