Ciclistul francez Julian Alaphilippe (Quick Step Alpha Vinyl), dublu campion mondial de şosea, va deschise sezonul 2022 cu Tour de la Provence (10-13 februarie), înainte de a se concentra pe cursele clasice din Ardeni şi în special pe ''Monumentul'' Liege-Bastogne-Liege (24 aprilie), unul dintre principalele sale obiective din acest an, transmite EFE, citat de Agerpres.
Alaphilippe va participa pentru al doilea an consecutiv la Tour de la Provence, după ce în 2021 a ocupat locul secund în clasamentul general, în care a fost depăşit de columbianul Ivan Ramiro Sosa, în prezent la Movistar.
''Înainte de toate vreau să mă bucur pentru al doilea an de tricoul curcubeu. Asta îmi dă o motivaţie în plus de a lupta pentru victorie în cele mai importante curse din calendar. Încep sezonul din nou în Tour de la Provence, mi-a plăcut experienţa de anul trecut şi sunt fericit să revin acolo luna viitoare pentru această cursă frumoasă, alături de susţinătorii locali'', a declarat Alaphilippe.
Campionul francez de 29 ani va continua pregătirea în Italia, cu participarea în cursele Strade Bianche, Tirreno-Adriatico şi clasica Milano-Sanremo, înainte de clasicele din Belgia.
Pentru Liege-Bastogne-Lige, Alaphilippe are mari aşteptări, după ce în ultimele două ediţii s-a clasat al doilea, în urma slovenilor Primoz Roglic (2020) şi Tadej Pogacar (2021). La cursa din 2020, francezul a fost retrogradat pe locul cinci pentru că a deviat de la direcţia sa la sprintul final.
O victorie de etapă în Turul Franţei în acest an este de asemenea un alt obiectiv major al sezonului pentru Alaphilippe: ''De asemenea, mi-ar plăcea să câştig din nou o victorie de etapă la Turul Franţei, pentru că atunci când am câştigat anul trecut în calitate de campion mondial a fost destul de special. Ştiu că nu pot câştiga fiecare cursă pe care mi-o doresc, dar cel mai important lucru este să ştiu că dau mereu totul şi mă bucur de fiecare moment pe bicicletă''.
Julian Alaphilippe, dublu campion mondial de şosea, va deschise sezonul 2022 cu Tour de la Provence
Explorează subiectul
Articole Similare

6
Corvinul Hunedoara, liderul din liga secundă, a învins UTA Arad, scor 2-1, în meci amical
6

9
Marco Bezzecchi, în pole position la Valencia
9

14
Marocul a îmbunătăţit recodul de victorii în meciurile internaţionale
14

12
Schi alpin: Mikaela Shiffrin, cel mai bun timp în prima manşă a slalomului de la Levi
12

17
Un nou record mondial stabilit la 5.000 m masculin în patinaj viteză
17

12
Joseph Parker, fost campion mondial la categoria grea, neagă acuzațiile de dopaj
12

14
Predators se impune în primul duel contra Penguins din Global Series 2025
14

31
Surya Bonaly, victima unui furt: A rămas fără toate medaliile carierei
31

35
Mihaela Valentina Cambei încheie anul în forță: 6 medalii de aur la Naționalele de seniori și tineret
35

12
Detroit Pistons obține a noua victorie consecutivă în NBA
12

68
Eroul unui documentar Netflix, antrenor universitar de fotbal, a fost împușcat în California
68

31
Kylian Mbappe, cel mai tânăr jucător care atinge borna de 400 de goluri în carieră
31

44
Felix Auger-Aliassime avansează în semifinalele Turneului Campionilor
44


















Comentează