Talibani aflaţi în căutarea unui jurnalist ce lucrează pentru Deutsche Welle (DW) au împuşcat mortal un membru al familei sale şi au rănit un altul în Afganistan, a anunţat vineri dimineaţa postul de radio german pe site-ul său, informează AFP, potrivit Agerpres.
Identitatea jurnalistului vizat, care a ajuns deja în Germania, nu a fost precizată. Mai mulţi alţi membri ai familiei sale au reuşit să fugă în extremis, în timp ce talibanii percheziţionau locuinţe vecine pentru a pune mâna pe jurnalist.
"Asasinarea de către talibani, ieri (joi), a unui apropiat al unui dintre editorii noştri este absolut tragică şi ilustrează pericolul imens în care se află toţi angajaţii noştri şi familiile lor în Afganistan", a comentat Peter Limbourg, directorul general al DW, într-un comunicat. "Este evident că talibanii efectuează acum operaţiuni organizate pentru căutare de jurnalişti, atât la Kabul, cât şi în provincii. Trebuie să acţionăm urgent!", a adăugat el.
Potrivit site-ului DW, talibanii au întreprins raiduri la domiciliile a cel puţin trei jurnalişti ai săi. Site-ul subliniază de asemenea că Nematullah Hemat, de la postul privat de televiziune Ghargasht TV, ar fi fost răpit de talibani şi, făcând referire la surse guvernamentale, că directorul postului de radio Paltia Ghag a fost ucis.
După ce au preluat puterea în aproape toată ţara şi la Kabul la sfârşitul săptămânii trecute, talibanii au dat asigurări că vor respecta libertatea presei.
Însă ei şi-au intensificat operaţiunile de căutare a persoanelor care au colaborat cu forţele americane şi cu NATO, afirmă un document confidenţial al Naţiunilor Unite, în pofida promisiunii lor de a nu se răzbuna pe oponenţii lor. Raportul, elaborat de un grup de experţi în evaluarea riscurilor pentru ONU şi consulat de AFP, afirmă că talibanii au "liste prioritare" cu indivizi pe care doresc să-i aresteze.
"Ei vizează familiile celor care refuză să se predea, le urmăresc şi le pedepsesc familiile 'conform (legii) Sharia'", a declarat pentru AFP directorul grupului de experţi, Christian Nellemann.
Jurnalist Deutsche Welle, vânat de talibani - Un colaborator apropiat a fost ucis
Explorează subiectul
Articole Similare

215
Stai acasă și conduci o mașină reală. Noul proiect care le permite oamenilor să șofeze de pe canapea
215

545
Despăgubire record pe malpraxis: O doctoriță din București va plăti 80.000 de euro pentru că a pus în pericol viața unei femei
545

1.208
Trump dă de pământ cu Putin și Medvedev: ‘Tigru de hârtie’ și ‘om prost’ – ce soluție propune pentru pacea din Ucraina
1.208

87
Prețul gigacaloriei rămâne neschimbat. Bujduveanu promite iarnă fără facturi mai mari la căldură
87

998
Medvedev vorbește de un posibil război cu Europa: 'Rusia a venit întotdeauna în Europa doar ca eliberator, nu ca invadator'
998

962
Un colos al trecutului învie din propria cenușă: Bijuteria industrială din Pipera se reinventează
962

332
Curățenia de toamnă te poate costa scump. Românii riscă amenzi serioase dacă dau foc la frunze chiar și în propriile gospodării
332

891
Tristan Tate izbucnește legat de alegerile din Republica Moldova: Mi se rupe! Nu sunt clovnii mei
891

725
Trump susține că Nobelul pentru Pace va fi acordat unui 'tip fără merite': Președintele SUA repetă că este dezamăgit de Putin
725

1.243
România, preț triplu la energie față de UE - Bogdan Ivan cere anchete la ANRE după semnalul dat de Nicușor Dan: 'Cum Doamne se întâmplă...' / Ultimatum de 60 de zile
1.243

401
Italia își retrage fregata care trebuia să ducă ajutoare în Gaza: Se tem de un conflict diplomatic cu Israelul
401

983
VIDEO Nicușor Dan dezvăluie când va merge în SUA, pentru întâlnirea cu Donald Trump: Cum evoluează discuțiile pentru Visa Waiver
983

917
VIDEO De ce durează numirea noilor șefi la SRI și SIE. Nicușor Dan: 'E o chestiune politică, na'
917
Comentează