Juventus a remizat cu Udinese, scor 2-2, în Serie A

Daniele Badolato - Juventus FC
juventus

Juventus Torino a terminat la egalitate cu Udinese, 2-2, duminică, în deplasare, în prima etapă a noului sezon al campionatului de fotbal al Italiei, după două erori comise de portarul polonez Wojciech Szczesny în repriza a doua, într-un moment în care ''bianconeri'' conduceau cu 2-0, transmite AFP, potrivit agerpres.ro.

Juve a marcat prin Paolo Dybala (3) şi Juan Cuadrado (23), dar gazdele au obţinut un penalty la o minge scăpată de Szczesny, iar Roberto Pereyra (51) a redus din diferenţă. Echipa antrenată de Massimiliano Allegri a avut două bare, Alavaro Morata (54) şi Rodrigo Bentacur (66), dar ocaziile s-au răzbunat şi Gerard Deulofeu (83) a reuşit egalarea, după o nouă gafă a lui Szczesny.

Portughezul Cristiano Ronaldo, care a început meciul pe banca de rezerve, nefiind încă pregătit la un nivel optim, a trimis mingea în plasă în minutele adiţionale (90+5), dar golul său a fost anulat de arbitrajul video (VAR) pentru un ofsaid la limită.

În schimb, antrenorul portughez Jose Mourinho, care a scris istorie în Italia cu Inter, a avut un redebut fericit în Serie A, noua sa echipă, AS Roma, câştigând cu 3-1 meciul cu Fiorentina, în care ambele formaţii au avut câte un jucător eliminat.

Rezultatele primei etape din Serie A:

Sâmbătă

Inter Milano - Genoa 4-0

Au marcat: Skriniar (6), Hakan Calhanoglu (14), Arturo Vidal (74), Dzeko (87).

Hellas Verona - Sassuolo 2-3

Au marcat: Zaccagni (71 - penalty, 90), respectiv Raspadori (32), Djuricic (51), Hamed Traore (77).

Fundaşul Vlad Chiricheş (Sassuolo) a fost schimbat în min. 90.

Torino - Atalanta Bergamo 1-2

Au marcat: Belotti (79), respectiv Muriel (6), Roberto Piccoli (90+3).

Empoli - Lazio 1-3

Au marcat: Bandinelli (4), rfespectiv Milinkovic-Savic (6), Lazzari (31), Immobile (41 - penalty).

Duminică

Udinese - Juventus 2-2

Au marcat: Roberto Pereyra (51 - penalty), Deulofeu (83), respectiv Dybala (3), J. G. Cuadrado (23).

Bologna - Salernitana 3-2

Au marcat: Lorenzo De Silvestri (59, 77), Arnautovic (75), respectiv Bonazzoli (52 - penalty), Mamadou Coulibaly (70).

AS Roma - Fiorentina 3-1

Au marcat: Mhitarian (26), Veretout (64, 79), respectiv Milenkovic (60).

Louis Munteanu (Fiorentina) a fost rezervă.

Napoli - Venezia 2-0

Au marcat: L. Insigne (62 - penalty), Elmas (72).

Luni sunt programate meciurile Cagliari - Spezia şi Sampdoria Genova - AC Milan.