Juventus, victorie la limită în fața celor de la Lecce

Juventus

Echipa italiană Juventus Torino s-a impus miercuri, pe teren propriu, scor 2-1, în faţa formaţiei Lecce, într-un meci al etapei a 33-a din Serie A.

Juventus nu a avut un meci uşor cu Lecce pe Allianz Stadium. Chiar dacă Leandro Paredes a deschis scorul în minutul 15, oaspeţii au primit un penalti la un henţ al lui Danilo în propriul careu şi internaţionalul gambian Assan Ceesay a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 37. Juventus a revenit în avantaj după doar trei minute, prin golul lui Dusan Vlahovic. În repriza secundă ambele echipe au trecut pe lângă gol, oaspeţii dând destule emoţii pe final fanilor torinezi.

S-a încheiat cu victoria lui Juventus, care se află pe locul al doilea în clasament, cu 63 de puncte, la doar două puncte peste Lazio, echipa de pe locul al treilea.

Meciuri disputate miercuri, în etapa a 33-a din Serie A:

Atalanta – Spezia 3-2 (de Roon 32, Zappacosta 48, Muriel 54 / Gyasi 18, Bourabia 64);

Salernitana – AC Fiorentina 3-3 (B. Dia 10, 59, 81 penalti / N. Gonzalez 36, Ikone 71, Biraghi 84);

Sampdoria – Torino 0-2 (Buongiorno 31, Pellegri 90+4);

Juventus Torino – Lecce 2-1 (Paredes 15, Vlahovic 40 / Ceesay 37 penalti).