Karen Hacianov se califică în sferturi la Roland Garros, după o victorie cu Juan Martin del Potro, scor 7-5, 6-3, 3-6, 6-3

News.ro
Karen Hacianov

Rusul Karen Hacianov, locul 11 ATP, l-a învins, luni, cu scorul de 7-5, 6-3, 3-6, 6-3, pe argentinianul Juan Martin del Potro, locul 9 ATP, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, informează News.ro.

Hacianov, 23 de ani, s-a impus după un meci care a durat trei ore şi nouă minute şi este pentru prima dată în sferturile de finală ale unui grand slam.

În faza următoare, el va evolua cu tenismenul austriac Dominic Theim, locul 4 ATP, care a trecut, cu scorul de 6-4, 6-4, 6-2, după 108 minute de joc, pe francezul Gael Monfils, locul 17 ATP.