Katie Boulter a câştigat turneul WTA de la Nottingham

tenis

Jucătoarea de tenis Katie Boulter a câştigat turneul WTA 250 pe iarbă de la Nottingham după ce a învins-o duminică pe compatrioata sa Jodie Burrage, cu 6-3, 6-3, în prima finală 100% britanică în circuitul feminin în aproape o jumătate de secol.

Katie Boulter este pe locul 126 în ierarhia tenisului feminin, cu cinci poziţii mai sus decât Jodie Burrage, potrivit Agerpres.

Precedenta finală între două jucătoare britanice în circuitul principal a avut loc în 1977, când Sue Barker a învins-o pe Virginia Wade la San Francisco, notează AFP.

A fost prima finală în circuitul WTA atât pentru Burrage, cât şi pentru Boulter.

Boulter va reveni în top 100 WTA. Ea şi-a consolidat statutul de cea mai bună jucătoare a ţării sale, după victoria din sferturi de finală în faţa lui Harriet Dart (143 WTA) şi cea de sâmbătă din meciul cu Heather Watson (195 WTA).

Turneul din oraşul britanic Nottingham a fost dotat cu premii totale în valoare de 259.303 dolari.