Kelemen Hunor crede că Rusia testează reacția și capacitatea de apărare a țărilor din Europa de Est, inclusiv a României, prin seriea de incidente cu drone.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a spus luni că incidentele provocate de dronele rusești pe teritoriul României demonstrează că Rusia verifică cât de pregătită este țara noastră pentru apărare, precum și alte state care s-au confruntat cu astfel de evenimente.
„Rusia testează capacitatea de reacţie a ţărilor din flancul estic. Pe de altă parte, prin această testare, vor ca societăţile să fie polarizate, arătând un pericol iminent, care nu există în acest moment. Plus, sigur, arătând societăţii, şi din România, şi din Polonia şi din Ţările Baltice, că nu sunt pregătite pentru o apărare antiaeriană foarte rapidă şi eficientă, fiindcă trăim într-o altă realitate. Acum patru ani, cinci ani, nu prea se vorbea de drone. Acum cu totul s-a trecut la drone, dar nu poţi să tragi în fiecare zi asupra dronelor de 30.000 de euro cu rachete de 500.000 de euro. Adevărul este că nici noi, nici balticii, nici polonezii nu avem desfăşurată o apărare antiaeriană sol-aer, cu tunuri antirachete”, a declarat Kelemen Hunor într-o conferință de presă organizată la Arad.
Kelemen explică faptul că un sistem eficient de luptă împotriva dronelor care să fie bazat tot pe drone, nu există.
„Deci, din acest punct de vedere, există această testare a capacităţii noastre de reacţie şi există o provocare în sensul de a polariza şi mai mult societăţile din aceste ţări. România trebuie să reacţioneze ferm de fiecare dată şi sunt convins că, încet-încet, în fiecare an, cu fiecare investiţie, facem un pas spre a mai creşte capacităţile noastre de apărare”, a adăugat Kelemen Hunor.
Liderul UDMR mai spune că România are nevoie de acțiuni bine stabilite și investiții pentru a întări sistemele de apărare, astfel încât să poată răspunde oricărui atac venit din partea Rusiei.
O dronă folosită de Federaţia Rusă a pătruns în spaţiul aerian al României
Ministerul Apărării Naţionale a anunţat că o dronă Geran folosită de Federaţia Rusă în atacurile asupra Ucrainei a pătruns, pe 13 septembie, în spaţiul aerian al României şi a fost interceptată de două aeronave F-16.
Drona respectivă a orbitat pentru aproximativ 50 de minute, de la nord-est de Chilia Veche spre sud-vest de Izmail şi s-a îndreptat apoi către Ucraina. Piloţii aveau autorizaţia de a doborî ţinta, dar au evaluat riscurile colaterale şi au decis să nu deschidă focul.
Ministrul Apărării, Ionuţ Moşteanu, a afirmat că românii trebuie să se obişnuiască „cu incidente” de genul celui de sămbătă, din judeţul Tulcea, când o dronă a Federaţiei Ruse a intrat în spaţiul aerian naţional, dar a adăugat că trebuie descurajate „astfel de provocări” şi acest lucru poate fi făcut doar „fiind bine coordonaţi cu aliaţii” şi „bine echipaţi”.
Ambasada Rusiei în România a susţinut, într-un comunicat de presă, că incidentul cu drona intrată în spaţiul aerian românesc este „o provocare intenţionată a regimului de la Kiev”, care „încearcă disperat să implice alte state europene într-o aventură militară periculoasă împotriva Federaţiei Ruse. „Ministerul Apărării al României a descoperit un alt OZN (obiect zburător neidentificat) în spaţiul aerian al ţării şi s-a grăbit să anunţe că ar fi vorba de o dronă rusească”, afirma Ambasada Rusiei în România.
Comentează