DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Klaus Iohannis este contrazis de istorie: PNL a condus ministerul Sănătății mai mult decât PSD

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam Klaus Iohannis coroana

Președintele Klaus Iohannis susține că eșecul în gestionarea pandemiei de Covid-19 se datorează PSD, partid care ar fi condus, în opinia președintelui, sistemul de sănătate în ultimii 30 de ani. Dacă aruncăm o privire istorică observăm că liberalii, în diferite forme politice, au deținut șefia Ministerului Sănătății mai mult decât PSD.

Citește și: LIVE TEXT - AMERICA ALEGE. S-au închis toate urnele! Donald Trump: Rezultatele alegerilor au fost 'fenomenale'

”Explicaţiile se găsesc fără a fi mare specialist, în trecutul nostru mai recent, adică din ultimii 30 de ani. Nu vreau să fac acum din asta o polemică politică, dar ştiţi că în majoritatea... cred chiar publicaţia dumneavoastră a făcut un calcul, din ultimii 30 de ani, 20 şi ceva de ani România a fost condusă de PSD, care a avut o politică în domeniul sanitar proastă, foarte proastă. Asta e o realitate. Drept pentru care sănătatea publică, deci sănătatea noastră, a românilor, nu este la un nivel bun. La foarte mulţi parametri de sănătate publică suntem în coada clasamentului. Este trist, dar este adevărat”, a replicat preşedintele.

Miniștri ai Sănătății în ultimii 30 de ani:

• din martie 2020: Nelu Tătaru - PNL

• noiembrie 2019 - martie 2020: Victor Costache - PNL

• decembrie 2012 - februarie 2014: Eugen Nicolăescu - PNL

• august 2011 - aprilie 2012: Ladislau Ritli - Guvern PNL

• decembrie 2009 - august 2011: Cseke Attila - Guvern PNL

• octombrie 2009 - decembrie 2009: Adriean Videanu - PNL

• august 2005 – decembrie 2008: Eugen Nicolăescu - PNL

• decembrie 2004 – august 2005: Mircea Cinteză - Guvern PNL

• iulie 1998 - decembrie 2000: Hajdu Gabor - Guvern Radu Vasile - actuali PNL

• iunie 1998 - iulie 1998: Valeriu Stoica - Guvern Radu Vasile - actuali PNL

• aprilie 1998 - iunie 1998: Francisc Baranyi - Guvern Radu Vasile - actuali PNL

• decembrie 1997 - 17 aprilie 1998: Ion Victor Bruckner - Guvern Ciorbea PNȚCD - urmași acum PNL

• decembrie 1996 - decembrie 1997: Ștefan Iosif Drăgulescu - Guvern Ciorbea PNȚCD - urmași acum PNL

• octombrie 1991 - noiembrie 1992: Mircea Maiorescu - Guvern Theodor Stolojan (FSN) latura urmasa PNL

• iunie 1990 - octombrie 1991: Bogdan Marinescu - Guvernul Petre Roman (FSN) - latura urmasa PNL

***Listă întocmită de Mihaela Ciocoiu, pe pagina persoanală de Facebook.

Urmărește-ne:
ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.