Preşedintele Klaus Iohannis s-a întâlnit miercuri seara cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene acreditaţi la Bucureşti, context în care a subliniat că obiectivul României la preşedinţia Consiliului UE este demararea cât mai rapidă a negocierilor privind relaţiile viitoare dintre Uniune şi Marea Britanie, dacă Acordul de retragere va fi ratificat de Parlamentul britanic şi aprobat de Parlamentul European.
"În privinţa procesului de retragere a Marii Britanii din UE, preşedintele a subliniat faptul că este important ca Brexit să aibă loc într-un mod ordonat, pe baza Acordului de retragere care a fost agreat de liderii europeni la reuniunea Consiliului European din 25 noiembrie. Preşedintele Klaus Iohannis a arătat că, în cazul în care Acordul de retragere va fi ratificat de Parlamentul britanic şi aprobat de Parlamentul European, România, în calitate de viitoare preşedinţie a Consiliului UE, are ca obiectiv demararea cât mai rapidă a negocierilor privind relaţiile viitoare dintre Uniunea Europeană şi Marea Britanie, astfel încât parteneriatul viitor dintre cele două părţi să fie unul cât mai ambiţios şi cuprinzător", informează Administraţia Prezidenţială, într-un comunicat de presă.
Şeful statului a arătat că exercitarea de către România a primei sale preşedinţii a Consiliului UE va reprezenta un moment foarte important pentru ţara noastră, o oportunitate de a contribui la păstrarea unităţii europene şi la consolidarea proiectului european.
Klaus Iohannis a precizat că România, ca stat membru puternic ataşat proiectului european, va acţiona cu pragmatism şi responsabilitate pe durata mandatului său şi va urmări ca, prin acţiunile sale, să contribuie la avansarea negocierilor pe dosarele prioritare la nivel european, în efortul comun de a obţine rezultate în beneficiul întregii Uniuni.
În ceea ce priveşte procesul de reflecţie legat de viitorul UE, şeful statului a subliniat că, în opinia României, consolidarea Uniunii trebuie să aibă loc pe baza valorilor şi principiilor sale fundamentale - unitate, solidaritate, tratament egal şi convergenţă. Totodată, preşedintele a afirmat că România susţine o Uniune mai puternică, mai aproape de cetăţenii europeni şi capabilă să le asigure acestora securitatea şi prosperitatea.
Preşedintele a evidenţiat importanţa reuniunii informale a Consiliului European de la Sibiu, din 9 mai 2019, unde va fi discutată agenda strategică a UE pentru perioada 2019 - 2024. Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, acest summit va reprezenta un bun moment de reflecţie asupra viitorului Uniunii.
Referitor la viitorul buget al UE pentru perioada 2021 - 2027, preşedintele Klaus Iohannis a subliniat că România va acţiona pentru înregistrarea de progrese substanţiale în procesul de negocieri, astfel încât să se poată realiza obiectivul asumat la reuniunea Consiliului European din 13 - 14 decembrie, respectiv de a obţine un acord la nivelul liderilor europeni în toamna anului 2019.
Întâlnirea preşedintelui Iohannis cu ambasadorii statelor membre ale Uniunii Europene a fost organizată de Ambasada Republicii Austria, ţară care deţine în prezent preşedinţia rotativă semestrială a Consiliului UE.
Klaus Iohannis le-a prezentat ambasadorilor UE acreditaţi la Bucureşti principalele obiective pentru preşedinţia Consiliului Uniunii Europene
Explorează subiectul
București
15°C
Articole Similare

927
Scandal după ce România a pierdut procesul cu Pfizer: Atac dur din PSD, acuzații de 'lovitură de grație' pentru buget
927

57
FOTO Pierre Moscovici a primit Ordinul Național “Steaua României” în grad de Mare Ofițer: Sorin Cîmpeanu i-a înmânat distincția
57

1.077
VIDEO Grindeanu intră peste Bolojan după discuțiile cu patronii de firme din România: Afacerile se închid, e nevoie de măsuri urgente
1.077

1.422
Ministrul Transporturilor: S-a semnat contractul pentru cel mai dificil lot din Autostrada Unirii
1.422

3.172
PNL somează PSD pe tema ieșirii de la guvernare: „Există acum o fereastră de oportunitate pentru PSD să renunțe la această retorică”
3.172

3.340
Transfer din opoziție, în plină criză a coaliției - Deputatul Cristian-Emanuel Cîmpan trece de la POT la PSD
3.340

1.842
Laura Codruța Kövesi a solicitat ridicarea imunității pentru 11 deputați greci: Fraude masive cu fonduri europene
1.842

5.280
VIDEO România riscă să rateze un jalon-cheie din PNRR: Vizează toți bugetarii din țară
5.280

4.031
VIDEO PSD joacă tare: Grindeanu nu exclude schimbarea protocolului și aruncă în aer scenariul guvernării
4.031

84
Mihai Fifor (PSD): Premierul Bolojan recidivează grav aprobând Memorandumul privind Acordul Mercosur.Este momentul ca premierul-kamikaze să plece acasă
84

4.403
EXCLUSIV SURSE - Însemnele Ținutului Secuiesc dinamitează Coaliția de guvernare. Culisele scandalului iscat în plenul Senatului / VIDEO
4.403

1.664
VIDEO Grindeanu nu-l slăbește pe Ilie Bolojan: Coaliția nu funcționează așa cum trebuie, trebuie să se schimbe. Toată lumea se ceartă cu toată lumea
1.664

5.751
VIDEO Sorin Grindeanu lămurește scandalul corupției de la ARR: Eu țin în cutii de pantofi prețul la motorină! Dacă știam, îl reclamam eu
5.751
















Comentează