Kostas Manolas l-a enervat pe Luis Suarez, după ce i-a amintit de eliminarea din Liga Campionilor

AS English - Diario AS
Luis Suarez

Barcelona s-a distrat cu Napoli în meciurile amicale disputate în America. Gruparea blaugrana a marcat de şase ori în poarta italienilor şi a primit un sigur gol. Deşi au fost partide de pregătire, jucătorii s-au implicat 100%, iar tensiunea şi nervii s-au simţit pe teren, potrivit Mediafax.

A doua întâlnire, încheiată cu victoria Barcelonei, scor 4-0, care a avut loc pe stadionul Michigan, i-a adus în prim plan pe Luis Suarez şi Kostas Manolas, fostul jucător al echipei AS Roma.

În minutul 25 al partidei, cei doi fotbalişti s-au şicanat, moment în care fundaşul grec, în vârstă de 28 de ani, a ridicat trei degete şi i le-a arătat atacantului uruguayan. Manolas a făcut referire la partida retur, AS Roma - Barcelona, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor din sezonul 2017 - 2018, atunci când catalanii au fost eliminaţi, iar fundaşul a marcat golul victoriei, dar şi al calificării mai departe, scor 3-0.

Luis Suarez s-a răzbunat însă în amicalul cu Napoli. A reuşit o dublă şi a fost numit cel mai bun jucător al partidei. Ousmane Dembele şi Antoine Griezmann au punctat şi ei în poarta italienilor.

Barcelona va deschide noul sezon din La Liga. Gruparea catalana va juca, în deplasare, cu echipa Athletic Bilbao vineri, 16 august, de la ora 22:00.

Napoli va juca în prima etapă din Serie A în faţa celor de la Fiorentina, pe 24 august, de la ora 21:45.