Preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), Kyros Vassaras, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că implementarea arbitrajului video (VAR) în România va avea loc începând cu sezonul 2022-2023, conform unui acord semnat cu FIFA, confor agerpres.
El a explicat că este posibil ca primul meci cu VAR să fie finala Cupei României, ediţia 2021-2022, dar numai dacă pregătirile arbitrilor decurg mai repede decât este stabilit.
"Suntem în grafic cu pregătirile arbitrilor şi vom continua în acelaşi ritm. Scopul nostru este ca implementarea VAR să înceapă pentru toate echipele în acelaşi timp, deci de la începutul sezonului. Dacă se va ivi posibilitatea să fim gata cu pregătirea, s-ar putea să avem VAR la finala Cupei României. E posibil, dar chiar nu ştiu. În momentul de faţă pot spune că avem un acord cu FIFA pentru a implementa VAR de la începutul sezonului 2022-2023. Dacă lucrurile merg mai repede, dar nu vrem să sărim paşi, şi vom avea şi acordul FIFA atunci e posibil să se folosească VAR şi la finala Cupei. Dar nu pot face o promisiune acum", a explicat preşedintele.
Acuzat că locuieşte în Grecia şi conduce arbitrajul românesc, Vassaras a precizat că stă în România dublul zilelor prevăzute în contractul său cu Federaţia Română de Fotbal.
"Cel mai bun răspuns ar fi să spun că stau atât timp cât este nevoie pentru a-mi realiza obiectivele. Dar voi fi clar. Eu am un contract care spune de la început câte zile trebuie să fiu aici. Dar eu stau mai mult decât scrie în contract. Văd meciuri din Liga I, din Liga a II-a şi aşa mai departe, caut arbitri de viitor, cu potenţial, pot fi văzut acolo... deci stau multe zile aici pentru a-mi oferi serviciile. Contractul meu spune să stau până la 10 zile. Dar eu stau aici aproape dublu. Iar în restul zilelor trebuie să mă ocup de celelalte lucruri, să fiu observator UEFA, să fiu instructor UEFA, sunt prezent la seminarii FIFA, la fel sunt invitat şi în alte ţări... deci îmi petrec foarte puţine zile în Grecia, cele mai multe sunt în România, iar restul le dedic UEFA şi FIFA. Dar vă asigur că dacă aş sta aici să beau cafea între 8 dimineaţa şi 5 după-amiaza nu aş avea aceste realizări alături de arbitrii români", a menţionat el.
Întrebat dacă deţine o firmă în România prin care oferă consultanţă sportivă, Vassaras a răspuns: "Orice fac, eu emit o factură. Eu nu dau împrumut bani altora şi nici nu iau bani împrumut. Sunt total transparent cu tot ceea ce fac, şi nu doar acum, ci în toată viaţa mea".
Kyros Vassaras despre VAR: Suntem în grafic cu pregătirile arbitrilor şi vom continua în acelaşi ritm
Explorează subiectul
Articole Similare

1.205
VIDEO Ministrul Apărării face dezvăluiri halucinante din interiorul clubului CSA Steaua: Sume amețitoare, folosite în interesul generalilor
1.205

51
Echipa masculină de sabie a României s-a clasat pe locul 10 la Campionatele Europene de scrimă pentru juniori de la Tbilisi
51

1.958
A murit fostul rector al Universității Politehnica Timișoara - Viorel-Aurel Şerban a fost și președintele clubului Poli Timișoara
1.958

60
Usîk îşi va apăra centura de campion WBC împotriva unui kickboxer, la piramidele din Egipt
60

171
Alex Chipciu, spectacol la interviu, după calificarea în play-off
171

20
România, al treilea eşec în preliminariile FIBA World Cup 2027
20

228
Scenariile prin care FCSB poate să mai prindă play-off-ul după ce U Cluj a învins-o pe Oțelul
228

35
Universitatea Cluj și-a asigurat prezenţa în play-off după victoria cu Oţelul Galaţi
35

43
Kriszta Incze aduce medalia de argint pentru România la turneul internațional de lupte de la Tirana
43

24
Omagiu al Cadillac. Prima sa maşină de F1, numită după campionul Mario Andretti
24

162
Situație incredibilă. Mihai Stoica, tranșant: 'Nu va mai juca nicio secundă la noi'
162

44
UEFA a stabilit datele și orele partidelor din optimile de finală ale Ligii Campionilorv
44

6.793
Gigi Becali s-a luat la harță cu roboții. ChatGPT l-a scos din sărite: 'Băi, mincinosule' / 'Nu ți-e rușine să jignești?'
6.793

















Comentează