O paradă de tehnică militară, organizată de detaşamentele române de la Caracal şi de cele americane de la Deveselu, va avea loc joi, în municipiul Caracal, de Ziua Naţională a României, a anunţat administraţia locală.
La Caracal va fi organizat şi un spectacol de muzică folclorică, se vor aprinde luminile de sărbătoare şi va fi inaugurat un patinoar artificial.
"Mâine, 1 Decembrie, Ziua Naţională a României, se cuvine să fie sărbătorită de noi toţi cu respect pentru înaintaşi dar şi cu speranţa în generaţiile care vin şi vor duce mai departe mesajul de unitate al românilor. Anul acesta ne vom bucura de o paradă cu tehnică militară organizată de detaşamentele române din Caracal şi cele americane dislocate la baza militară Deveselu. Prima parte a zilei o vom dedica sărbătoririi Marii Uniri în timp ce a doua parte a zilei este dedicată deschiderii oficiale a sezonului sărbătorilor de iarnă prin aprinderea luminilor în bradul de Crăciun din Piaţa Victoriei", a anunţat Primăria Caracal într-o postare pe Facebook, potrivit Agerpres.
Manifestările vor începe joi dimineaţa, la ora 10,00, cu un ceremonial militar la Monumentul Eroilor, urmat de o paradă militară la Monumentul Recunoştinţei.
Patinoarul artificial, amplasat pe platoul administrativ din centrul municipiului, va fi inaugurat la ora 16,00, iar apoi fi deschis târgul de Crăciun şi se vor aprinde luminile de sărbătoare.
Un spectacol dedicat Zilei Naţionale va fi susţinut, joi seara, de Ansamblul Folcloric Romanaţi. Pe scena din Caracal va urca şi Ansamblul Etnofolcloric Plăieşii.
La Caracal 's-a răsturnat carul' cu tehnică militară - Detașamentele americane de la Deveselu, la parada de Ziua Națională
Explorează subiectul
Articole Similare

1.163
Lovitură pentru DNA! Sebastian Ghiță mai scapă de un dosar - Decizia este definitivă
1.163

590
Aurul nu dă semne de oboseală și urcă spre culmi istorice. Investitorii spun că nu se oprește aici
590

1.101
România, țara chiulului parlamentar! Cine sunt aleșii care nu vin la muncă - Victor Ponta conduce topul rușinii
1.101

1.598
O mare companie aeriană anunță mii de concedieri - cea mai mare reducere de personal de la criza Covid-19
1.598

2.551
Se pune frână proiectului de suflet al lui Bolojan: Șoseaua de mare viteză care leagă România de Europa, blocată la centru
2.551

3.494
Scenă cutremurătoare la o școală din Constanța: Un elev de opt ani ar fi fost muşcat de organul genital
3.494

2.095
Netanyahu își cere scuze pentru atacurile israeliene din Qatar și regretă moartea agentului de securitate
2.095

2.488
Țara din UE care interzice alcoolul pe timpul nopții. Autoritățile, speriate după ce au citit un raport
2.488

1.314
MAI intră într-un proces amplu de reformă - Predoiu promite eficientizare fără concedieri. Ce schimbări majore se pregătesc
1.314

999
Alertă la centrala nucleară din Zaporojie: Nu mai este alimentată cu energie electrică de șase zile
999

2.143
Lovitură de teatru în justiție: Ordin controversat al Ministerului Transporturilor, oprit de fostul șef ANR
2.143

4.543
Serviciile de informații ucrainene fac dezvăluiri care provoacă panică: 'Manevra' folosită de Putin pentru a ataca țările din UE
4.543

2.992
Se schimbă legea pentru angajații care muncesc de noapte: Angajații vor decide singuri dacă primesc mai mulți bani
2.992
Comentează